PARTNER PORTALU
  • BGK

Rosną dochody regionu z udziału w podatkach PIT i CIT

  • PAP    17 lutego 2015 - 11:27
Rosną dochody regionu z udziału w podatkach PIT i CIT
Fot. Fotolia

W Lubuskiem drugi rok z rzędu zwiększają się wpływy do budżetu województwa z podatku od firm. Za 2014 r. będą o ponad 8 proc. wyższe niż rok wcześniej.
Lubuskie firmy radzą sobie na rynku lepiej niż przed rokiem - poinformował PAP rzecznik zarządu woj. lubuskiego Michał Iwanowski.

We wtorek Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze zaprezentował dane dotyczące wzrostu wpływów z podatków wskazując, że w 2013 r. wzrost ten wyniósł aż 10,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego, co stawiało Lubuskie na trzecim miejscu w kraju pod względem skali wzrostu wpływów z CIT.

W skali całego kraju wpływy z CIT w roku 2013 zmalały o 7,3 proc., podczas gdy w Lubuskiem wzrosły o 10,5 proc. Podobnie jest w tym roku. Wstępne dane departamentu finansów urzędu marszałkowskiego wskazują, że wpływy z CIT za 2014 r. wzrosną o kolejne 8 proc.

W ujęciu kwotowym w 2012 r. wpływy z CIT do budżetu województwa wyniosły nieco ponad 63 mln zł, a w 2013 r. - ponad 70 mln zł, a wpływy za rok 2014 r. wyniosą 76,5 mln zł. Według władz regionu dobre wyniki finansowe lubuskich firm to m.in. efekt mądrze lokowanych funduszy europejskich w minionej perspektywie.

W ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w minionej perspektywie finansowej UE na rozwój infrastruktury wzmacniającej konkurencyjność regionu trafiło do firm i innych podmiotów ponad 636 mln zł, a 466 mln zł przeznaczono na rozwój przedsiębiorczości w regionie.

"Można powiedzieć, w Lubuskiem wzrost gospodarczy utrwala się. Obrany kurs na gospodarkę i na tworzenie przyjaznego środowiska dla rozwoju gospodarczego przynosi wymierne efekty. Wsparcie dla gospodarki przejawiało się nie tylko poprzez takie inwestycje publiczne, jak drogi, koleje, parki technologiczne czy uzbrajanie stref przemysłowych, ale także poprzez bezpośrednie wsparcie z funduszy europejskich dla firm, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, które są głównym filarem lubuskiej gospodarki" - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Dodała, że dane GUS wskazują, że w końcu września 2014 r. liczba zarejestrowanych w województwie bezrobotnych oraz stopa bezrobocia (12,8 proc.) ukształtowały się na najniższym poziomie od ponad sześciu lat.

W 2013 r. lubuskie firmy odnotowały większą niż przed rokiem dynamikę wzrostu przychodów z działalności gospodarczej, odnotowano też wzrost nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw mających siedzibę na terenie woj. lubuskiego o 25 proc. w relacji do poprzedniego roku - wynika z danych urzędu marszałkowskiego.

Ponadto rosną wpływy do budżetu regionu z tytułu udziału w podatku od osób fizycznych (PIT). W 2012 r. była to kwota 22,1 mln zł, za 2014 rok - 24,47 mln zł, a w 2015 r. mają wynieść 26,78 mln zł.

W nowej perspektywie finansowej region w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 ma do dyspozycji 906 mln euro. Województwo otrzyma 653,3 mln euro w ramach EFRR i 252,7 mln euro w ramach EFS.

Na wsparcie dla projektów promujących działalność badawczo-rozwojową i inwestowanie w innowacje, również we współpracy z uczelniami i jednostkami naukowymi, władze regionu chcą przeznaczyć ok. 200 mln zł, a na gospodarkę i innowacje 193 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.