PARTNER PORTALU
  • BGK

Rosną opłaty za użytkowanie wieczyste

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    17 grudnia 2010 - 08:22

Na 2011 rok gminy wyznaczyły podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste na niespotykaną skalę. W niektórych dzielnicach Warszawy właściciele mieszkań i garaży będą musieli zapłacić o ponad tysiąc procent więcej.
Sytuacja taka wynika z faktu, że opłaty z tytułu użytkowania nie były w wielu miejscach aktualizowane od lat. Użytkownicy wieczyści są zaskoczeni aż tak wysokimi podwyżkami – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Właściciele mieszkań i garaży otrzymują od gmin pisma z informacją o wypowiedzeniu dotychczasowej opłaty rocznej i wprowadzeniu nowej. Często wyższej nawet dziesięciokrotnie. Bywa, że te podwyżki są nieuzasadnione. Osoby otrzymujące informacje o podwyżkach są oburzone i zmartwione.

Wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste zależy od wartości nieruchomości. Eksperci ostrzegają, że często jest ona wielokrotnie zawyżona. Operaty szacunkowe przygotowane przez gminy, na podstawie których wylicza się nową opłatę, zwykle są niskiej jakości i zawierają błędy. To efekt tego, że gminy, wybierając rzeczoznawców, biorą pod uwagę nie ich profesjonalizm, ale cenę wykonania operatu.

Zdaniem ekspertów przepisy o aktualizacji opłaty rocznej są niekorzystne dla użytkowników wieczystych.

Wiele osób nie wie, że nie musi zgadzać się z nową opłatą. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego o ustalenie, czy aktualizacja opłaty jest uzasadniona. Nie trzeba udowadniać swojego przekonania o bez– zasadności podwyżki. Wystarczy zadeklarowanie niezadowolenia. To gmina musi dowieść, że zaszła konieczność podniesienia opłaty – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Świecznik, 2010-12-17 10:51:08

    Z dnia na dzien ciagle rosna i rosna i to nie tylko oplaty ale ceny niemal wszystkich Towarow !
  • gość 4212, 2010-12-17 09:40:14

    Pisma ws. podwyżek opłat wieczystego użytkowania zawierają wady formalno-prawne (przynajmniej w Warszawie). Stwierdził to dr Daniel Alain Korona w artykule \"Wieczyste kłamstwo\" z ostatniego Serwis21