PARTNER PORTALU
  • BGK

Rośnie Centrum Nowoczesnych Technologii

  • GK/kujawsko-pomorskie.pl    6 września 2011 - 20:10
Rośnie Centrum Nowoczesnych Technologii

Prace na budowie Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu nabierają rozpędu.
Do 2013 roku na zapleczu Wydziału Chemii powstanie jednostka z 60 laboratoriami na miarę XXI wieku. 70 procent kosztów wartej ponad 71,5 miliona złotych inwestycji, uczelnia sfinansuje ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Inwestycja znalazła się na liście projektów kluczowych programu.

Toruński uniwersytet wzbogaci się o nowoczesną jednostkę badawczą. W Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii będą prowadzone na światowym poziomie badania w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. To szansa dla regionu na przyciągniecie uczonych oraz rozwój własnej kadry naukowej o najwyższych kwalifikacjach. Rezultaty badań i projektów naukowych opracowanych w centrum będą nieodpłatnie przekazane przedsiębiorcom, co uczyni gospodarkę Kujaw i Pomorza bardziej konkurencyjną oraz pozwoli na nawiązanie zagranicznych kontaktów biznesowych.– Powstanie Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii oznacza korzyści dla całego regionu.

Wyniki opracowanych w nim badań będą cennym wsparciem dla wielu organizacji i stowarzyszeń naukowo-technicznych, parków przemysłowych i firm. Co ważne, obiekt posłuży nie tylko naukowcom i przedsiębiorcom, ale także wszystkim mieszkańcom, bo w jego salach będą odbywały się też pokazy i szkolenia – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Od maja na placu budowy trwają pierwsze prace ziemne oraz związane z instalacjami sanitarnymi i elektrycznymi. Wyburzono magazyn odczynników chemicznych, zutylizowano gruz pozostały po jego rozbiórce i zgromadzone w nim chemikalia. Rozpoczęto kładzenie płyt pod fundamenty, do września pojawią się pierwsze elementy konstrukcji budynku.

Gmach będzie gotowy już w marcu przyszłego roku. Postęp prac można śledzić na bieżąco na stronie internetowej projektu http://www.icnt.umk.pl/index.htm.W ramach projektu do laboratoriów Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii zostanie też zakupione specjalistyczne wyposażenie laboratoriów oraz powstanie internetowa platforma wymiany informacji pomiędzy naukowcami a przedsiębiorcami. Jednostka ma też już swoje logo, oficjalna prezentacja znaku odbyła się 8 lipca.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.