PARTNER PORTALU
  • BGK

Rośnie liczba e-kontroli podatkowych

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    5 grudnia 2012 - 07:39
Rośnie liczba e-kontroli podatkowych

Według danych resortu finansów liczba e-kontroli podatkowych rośnie nawet o 100 proc. rocznie. Przeważają jednak te tradycyjne.
W 2011 r. na 131 tys. kontroli było 4,6 tys. elektronicznych - informuje „Rzeczpospolita".

To wzrost o ponad 100 proc., bo w 2010 r. było ich nieco ponad 2 tys. W 2012 r. może paść kolejny rekord, tylko w I półroczu przeprowadzono 2,7 tys. e-kontroli. Chcemy zautomatyzować czynności kontrolne wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe - zapewnia rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż.

Według MF e-kontroli jest tak niewiele, bo są stosowane głównie w dużych podmiotach. Wymagają też połączenia merytorycznej wiedzy podatkowej z informatyczną. Tomasz Rolewicz z PwC ocenia, że jedną z przyczyn może być zbyt mała liczba szkoleń dla inspektorów z systemu do e-kontroli.

Możliwe też, że w części kontroli tradycyjnych stosowane są także informatyczne narzędzia analityczne, ale nie odzwierciedlają tego statystyki. Karolina Brzozowska ze spółki ECDDP ocenia, że duże znaczenie ma też tradycja „zwykłego" prowadzenia postępowań, w których pisma przekazywane są pocztą czy kurierem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.