Rostowski: chcemy 0 % deficytu w 2015 r.

- Do 2015 roku chcemy osiągnąć zrównoważony wynik sektora finansów publicznych, czyli zero procent deficytu - powiedział minister finansów Jacek Rostowski podczas czwartkowego spotkania ze studentami warszawskiej SGH.
Rostowski: chcemy 0 % deficytu w 2015 r.

Rostowski dodał, że utrzymanie równowagi finansów publicznych od 2015 do 2018 roku powinno obniżyć relację długu publicznego do PKB do 40 proc. - To powinien być poziom docelowy - zaznaczył.

Czytaj też: Równoprawność jest opacznie rozumiana przez Rostowskiego

Według niego równowaga w finansach publicznych będzie w nadchodzącej dekadzie kluczowym elementem konkurencji gospodarek. W związku tym - zdaniem ministra - najbardziej wiarygodne finansowo będą te kraje, które mają niską relację długu do PKB. W opinii Rostowskiego przełoży się to na inwestycje i poziom bezrobocia.

Czytaj też: Budżet państwa za 2010 r. wykonany

Minister prognozuje, że jeżeli Polska utrzyma obecne tempo wzrostu gospodarczego (ok. 4 proc. PKB), to średni poziom unijnego dochodu - liczonego na głowę mieszkańca - osiągniemy za 15 lat.

W przesłanym pod koniec kwietnia do Komisji Europejskiej programie konwergencji Polska zadeklarowała, że ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. w 2012 r. Jednym z działań, które ma pomóc osiągnąć ten cel, jest tzw. reguła wydatkowa - zgodnie z nią wzrost wydatków nie może być wyższy niż 1 punkt procentowy powyżej inflacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To już kolejny rok, poprzednio był to rok 2013, potem 2014, a dzisiaj 2015. Jeszce kilka wykładów i będzie to rok 2020

kolega, 2011-06-07 20:27:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU