PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozbudowa wałów na Wiśle w woj. podkarpackim i świętokrzyskim

  • bad/PAP    11 września 2016 - 11:14
Rozbudowa wałów na Wiśle w woj. podkarpackim i świętokrzyskim
rzeszow.rdos.gov.pl

Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (PZMiUW) ogłosił przetarg na rozbudowę prawie 10 km wałów przeciwpowodziowych na Wiśle pomiędzy Tarnobrzegiem a Koćmierzowem (granica woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego).
Jak poinformowała PAP dyrektorka PZMiUW Małgorzata Wajda, planowany termin zakończenia robót budowlanych to koniec 2017 r.

"Celem tego projektu jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców prawostronnej części doliny Wisły na odcinku od Tarnobrzega do Koćmierzowa oraz ograniczenie strat powodziowych na tym terenie. Chcemy to zrobić poprzez modernizację istniejącego obwałowania"- dodała.

Lepszą ochroną przed powodzią zostanie objętych ok. 7,8 tys. ludzi zamieszkujących obszar prawie 5 tys. ha. Na terenie tym znajduje się ponad 4 tys. budynków mieszkalnych i gospodarczych. Oprócz nich jest także oczyszczalnia ścieków oraz ok. 80 zakładów przemysłowych, w tym tak duże firmy jak Federal Mogul oraz Huta Szkła Pilkington Automotiive.

Wajda zaznaczyła, że realizacja projektu przyczyni się również do zabezpieczenia przed zalaniem wodami powodziowymi całej infrastruktury technicznej i komunalnej zlokalizowanej na tym obszarze. Chodzi m.in. o sieci energetyczne, telefoniczne, gazowe czy kanalizacyjne. "Dodatkowo przedsięwzięcie przyczyni się do ochrony prawobrzeżnej części Sandomierza" - powiedziała Wajda.

Rozbudowa wałów to cześć projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły. Jest on współfinansowany m.in. przez Bank Światowy oraz budżet państwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.