Rozkręca się debata o modyfikacji systemu funkcjonowania samorządów

- Istniała i myślę, że istnieje w dalszym ciągu, pokusa przerzucania kosztów i uzyskiwania oszczędności kosztem jednostek samorządu terytorialnego. Są jednak pewne granice tych oszczędności, których nie wolno przekraczać, a z tym w ostatnich latach był wielokrotnie problem – mówi Andrzej Dera.
Rozkręca się debata o modyfikacji systemu funkcjonowania samorządów
- Działalność samorządu nie jest usłana tylko różami, zdarzają się też kolce - mówi Andrzej Dera (fot.fotolia)

- Do najczęściej zgłaszanych problemów przez samorządowców należą: dostosowanie się do dyrektywy unijnej dot. kanalizacji gmin, koszty i zasady utrzymania oświetlenia ulicznego przez gminy, utrzymanie i prowadzenie szkół, szczególnie na terenach wiejskich oraz realizowanie ustawy o gospodarce odpadami – mówi prezydencki minister odpowiedzialny za samorządy w Kancelarii Prezydenta RP.

Andrzej Dera (fot.prezydent.pl)
Andrzej Dera (fot.prezydent.pl)

- Trwa także debata polityczna dotycząca dalszych modyfikacji systemu funkcjonowania samorządów. Jedna z tych spraw to kadencyjność organów zarządzających, wybieranych w bezpośrednich wyborach – dodaje.

Cały wywiad na Parlamentarny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

samorzady to wlasnie powinni byc obywatele , ktorzy uczestnicza w procesach decyzyjnych - jednym slowem to powinna byc dzialalnosc obywatelska wspolpracujaca z wladzami miast, gmin itp. zle rozumiemy samorzadnosc! samorzady w Polsce to nastepna wladza i prawna i decyzyjna, sa to ludzie upolitycznie...ni dzialajacy odwrotnie niz samorzad sie nam kojarzy! samorzadowe kolegia dwolawcze sa nawet prawotworcze i nikogo nie obchodzi, ze prawo cywilne juz mamy i prawo cywilne ksztaltuje prawo i wykonywanie ustaw! - cos sie pokrecilo w polskim bigosie! nikt mi nie wmowi, ze samorzad to samorzad w rozumieniu tego slowa! i czynow, bardzo niekiedy niechlubnych!!! moze by tak ustalic kto ustawodawczy kto wykonawczy, kto dodaje GLOS LUDU - bo glos ludu to powinien byc samorzad! koniec to proste! rozwiń

EWA, 2016-05-13 11:29:02 odpowiedz

Nie ulega wątpliwości, ze samorządy trzeba wzmocnić tak dalecy, żeby przynajmniej światli obywatele odczuwali, że państwo jest nasze. Przede wszystkim trzeba obywateli włączyć w procesy decyzyjne.

w.potega@neostrada.pl, 2016-04-21 10:10:28 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU