PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozliczenia samorządów: ośrodek kultury nie zawsze związany z gminą

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    3 września 2010 - 06:26
Rozliczenia samorządów: ośrodek kultury nie zawsze związany z gminą

Jeśli gminy finansujące działalność ośrodków kultury mają wątpliwości, czy w rozliczeniach VAT stosować regulacje o podmiotach powiązanych, powinny występować o interpretacje.
Na podstawie przepisów ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej gminy tworzą jednostki organizacyjne zajmujące się kulturą (tzw. GOK-i). Gmina powołuje oraz zapewnia pieniądze na rozpoczęcie i prowadzenie działalności kulturalnej. Wydzierżawia też obiekt, w którym działalność jest prowadzona – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czynsz dzierżawny zwykle jest symboliczny i wynosi np. 1 zł netto za rok. GOK-i wykorzystują przedmiot dzierżawy do realizacji zadań kulturalnych. Część z nich jes opodatkowana VAT, a cześć zwolniona z podatku. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską odniosło się do wątpliwości, czy w tym wypadku mają zastosowanie regulacje dotyczące podmiotów powiązanych.

Artykuł 32 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) daje organowi podatkowemu możliwość określenia wysokości obrotu na podstawie wartości rynkowej dostarczanych towarów lub świadczonych usług w sytuacji, gdy między nabywcą lub usługobiorcą a dostawcą towarów lub usługodawcą lub osobami pełniącymi w nich funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne istnieją związki, m.in. kapitałowe i majątkowe.

W ocenie Ministerstwa Finansów w konkretnej sytuacji należy zbadać, czy gminy i tworzone przez nie ośrodki kultury wiążą jakiekolwiek wzajemne stosunki prawne związane z ustaleniem wynagrodzenia za świadczenie usług, które mogłyby ewentualnie wskazywać na konieczność zastosowania do nich art. 32 ustawy o VAT. Zdaniem resortu gdy zainteresowana gmina lub jednostka GOK ma wątpliwości dotyczące zasad rozliczeń, powinna złożyć wniosek o interpretację do właściwego miejscowo dyrektora izby skarbowej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.