PARTNER PORTALU
 • BGK

Rozmowy nt. deficytu będą kontynuowane

 • PAP    11 stycznia 2012 - 18:14
Rozmowy nt. deficytu będą kontynuowane

Rozmowy prowadzone w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dotyczące deficytu sektora samorządowego będą kontynuowane w przyszłą środę - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów.
W środę w Ministerstwie Finansów odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

- W trakcie spotkania strona samorządowa przedstawiła swoje postulaty w zakresie propozycji wprowadzenia limitu łącznego deficytu sektora samorządowego. Po rzeczowej i merytorycznej dyskusji ustalono, że rozmowy w Ministerstwie Finansów będą kontynuowane na kolejnym posiedzeniu Zespołu w dniu 18 stycznia br. - poinformowano w komunikacie.

- Dialog w tej sprawie prowadzony jest już od stycznia 2011 r., a zaproponowane (przez MF) regulacje wpisują się w ogłoszone w dniu 25 maja 2011 r. na posiedzeniu Komisji Wspólnej porozumienie zawierające warunki brzegowe reguły wydatkowej, która ma służyć ograniczeniu udziału sektora samorządowego w deficycie sektora finansów publicznych - dodano.

Resort zapewnił, że jest otwarty na merytoryczne propozycje partnerów samorządowych w zakresie ograniczenia deficytu sektora samorządowego.

Zastępca sekretarza generalnego Związku Powiatów Polskich Marek Wójcik powiedział, że problem deficytu sektora samorządowego jest uregulowany w ustawie o finansach publicznych, więc nie ma potrzeby przygotowywania kolejnych regulacji.

- Nie możemy zaakceptować, że rząd mówi o ograniczaniu deficytu samorządów, tymczasem cały czas nakłada na nie nowe zadania. Wolelibyśmy, aby nie straszyć nas kolejnymi regulacjami, a w zamian przygotować konkretne rozwiązania, które pozwoliłyby nam na bardziej efektywne działanie - powiedział.

Dodał, że samorządy oczekują np. zmian w karcie nauczyciela, wstrzymania nakładania na sektor nowych obowiązków generujących koszty czy niewliczania do ogólnego poziomu deficytu zobowiązań ZOZ-ów.

- Nie rozumiemy poza tym, dlaczego resort wymaga od samorządów, by to one przygotowywały zapisy nowej ustawy. Mamy poczucie, że dyskusja, mimo że trwa od dawna, nie posuwa się do przodu - zaznaczył.

Zgodnie z regułą wydatkową dla samorządów, zawartą w projekcie opublikowanym w połowie grudnia przez resort finansów, deficyt jednostek samorządu terytorialnego w 2012 r. nie będzie mógł być wyższy niż 10 mld zł; w 2013 r. limit ten zaplanowano w wysokości 9 mld zł, a począwszy od 2014 r. będzie to 8 mld zł. Pod koniec grudnia minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że prace nad wprowadzeniem tego rozwiązania dobiegają końca.

Złagodzenia ograniczeń dotyczących zadłużania się samorządów chce PSL. We wtorek ludowcy zapowiedzieli, że w ciągu miesiąca złożą w Sejmie projekt, zgodnie z którym reguła wydatkowa dotyczyłaby tylko województw. Według PSL maksymalne deficyty dla gmin i powiatów ustalane powinny być na poziomie województw, a nie centralnie, jak chce MF. Ludowcy tłumaczą, że każda gmina ma inną specyfikę i inne uwarunkowania społeczno-ekonomiczne, w związku z tym nie można ustalać im centralnie limitów zadłużenia.

Natomiast Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało w ubiegłym tygodniu, że rozpocznie prace nad zmianami w prawie, które pozwolą samorządom lepiej radzić sobie z regułą wydatkową. Resort kierowany przez Michała Boniego chce zwiększenia uprawnień gmin w zarządzaniu podatkami i opłatami lokalnymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Kokos, 2012-01-11 22:06:01

  jak tu rozmawiać, skoro tam jest brak finansów i rozmowy nic tu nie dają...
 • TEODOR, 2012-01-11 21:30:45

  Grunt to się nie poddawać!!!!
 • Toni, 2012-01-11 20:56:37

  trudno się skoncentrować i rozmawiać w takiej sytuacji.