PARTNER PORTALU
  • BGK

Różne stawki za kontrakt socjalny

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    17 stycznia 2011 - 06:16
Różne stawki za kontrakt socjalny

Za kontrakt socjalny w 2011 r. jedne województwa będą płacić z funduszy unijnych 5 tys. zł, a inne o tysiąc złotych więcej. Urzędy inaczej interpretują przepisy przejściowe.
Gminy rzadko zawierają kontrakty socjalne z osobami korzystającymi z pomocy społecznej. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest brak zachęt finansowych dla ich pracowników – uważa Dziennik Gazeta Prawna”.

Zaledwie 3,5 proc. z 2 mln rodzin, którym przyznano zasiłki w ubiegłym roku, podpisało kontrakty z gminami. Większość z nich jest finansowana z pieniędzy unijnych.

Od stycznia gminy otrzymały dodatkową zachętę do tego, by ich pracownicy częściej aktywizowali swoich podopiecznych. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zwiększyło z 5 do 6 tys. zł limit przypadający rocznie na jedną osobę. Problem w tym, że nie we wszystkich województwach ta podwyższona stawka będzie stosowana już w tym roku.

To efekt tego, że wnioski o dofinansowanie tych projektów gminy składały pod koniec ubiegłego roku, kiedy obowiązywały stare wytyczne. Urzędy, które przyznają im unijne dofinansowanie – w zależności od województwa – stosują różną wykładnię nowego prawa.

Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi do wniosków złożonych w ubiegłym roku stosuje – zgodnie z interpretacją resortu rozwoju – stare zasady. W związku z tym za każdy nowy kontrakt zawarty już w tym roku będzie płacił 5 tys. zł.

Natomiast w Białymstoku urząd pracy, powołując się na tę samą interpretację ministerstwa, zastosuje wyższą o tysiąc złotych stawkę już w tym roku – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.