PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpaczliwie ratują budżet

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    31 grudnia 2010 - 09:17

Od 2011 r. samorządy nie będą łatać dziur w budżetach za pomocą fotoradarów. Wzbogacą się jednak na podniesieniu opłat za użytkowanie wieczyste.
Warszawskie gminy będą reperować budżety podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste. Rząd chce oszczędzać na pracownikach administracyjnych wymiaru sprawiedliwości.

Warszawskie gminy podniosły opłaty za użytkowanie wieczyste. W przyszłym roku warszawiacy będą musieli uiścić opłaty wyższe w niektórych gminach nawet o ponad tysiąc procent. Gminy chcą w ten sposób łatać swoje budżety – opłaty za użytkowanie stanowią ich źródło dochodu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowy rok nie będzie łaskawy dla gmin, które za pomocą fotoradarów łatały dziury w budżetach. Samorządy nie będą już mogły wykorzystywać ich jako maszynek do zarabiania pieniędzy zamiast do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Zgodnie z nowelizacją ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 31 grudnia 2010 roku, korzystanie i zarobkowanie na mandatach zostanie mocno ograniczone.

Pieniądze z mandatów za wykroczenia zarejestrowane fotoradarami samorząd będzie musiał przeznaczyć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego albo na infrastrukturę drogową, czyli modernizację i remonty dróg oraz urządzeń.

Na tych zmianach stracą te samorządy, które fotoradary traktowały jak lekarstwo na swoją nieporadność i stały brak gotówki w budżecie – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2011-01-01 11:33:42

    Trza dopisać Nowe Przykazanie Boże: " W razie Słabej Władzy, Ratuj się kto może ".
  • Balowicz, 2010-12-31 11:29:43

    no tak oni się ratują a kto nas poratuje?