Rozpoczął się nabór do Programu Odnowy Wsi

Do 7 kwietnia gminy z woj. warmińsko-mazurskiego mogą zgłaszać się do regionalnego Programu Odnowy Wsi, który służy aktywizacji lokalnych społeczności i poprawie jakości życia na obszarach wiejskich - poinformował Urząd Marszałkowski w Olsztynie.
Rozpoczął się nabór do Programu Odnowy Wsi
Każda gmina może zgłosić do programu nie więcej niż dwa sołectwa. Te, które wybierze zarząd województwa otrzymają wsparcie przy tworzeniu grupy lokalnych liderów oraz opracowaniu lub aktualizacji planu odnowy miejscowości, a potem jego realizowaniu. Będą też mogły korzystać ze szkoleń i brać udział w konkursach - poinformował Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Regionalny samorząd organizuje taki nabór po raz drugi. W 2012 roku do programu przystąpiło 40 sołectw zgłoszonych przez 25 gmin. W tych wsiach powstały kilkuosobowe grupy lokalnych liderów, zainteresowanych rozwojem i poprawą estetyki swoich miejscowości.

Dzięki udziałowi w programie uczą się oni tworzyć strategie rozwoju swojej wsi, oceniać jej potencjał i problemy oraz szukać pomysłów na nowe usługi dla turystów. Zapoznają się z podstawami architektury krajobrazu i standardami estetycznymi dla obszarów wiejskich. Dowiadują się również, jak stworzyć organizację pozarządową i jak pozyskiwać pieniądze na zagospodarowanie wsi czy aktywizację i integrację lokalnych społeczności.

Uczestnictwo w programie pozwala na udział w organizowanym przez regionalny samorząd konkursie "Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla". Umożliwia on zdobycie środków na niewielkie inwestycje, które poprawią estetykę otoczenia i wzbogacą ofertę turystyczną.

W tym roku po podziału będzie 400 tys. zł. Większość zrealizowanych dotychczas projektów dotyczyła budowy lub modernizacji placów zabaw, zagospodarowania zaniedbanych terenów, oznakowań szlaków turystycznych oraz remontów kapliczek i innych obiektów ważnych dla lokalnej historii.

Odnowa wsi to unowocześnianie obszarów wiejskich przy zachowaniu ich charakteru, warunków przyrodniczych oraz bogactwa kulturowego i etnicznego. Polega zwykle na rozwijaniu agroturystyki i produkcji regionalnej żywności oraz działaniu pod szyldem tzw. wsi tematycznej. Społeczny ruch odnowy wsi, służący budowaniu tożsamości społeczności lokalnych, powstał w latach 70. ub. wieku w Austrii.

Obszary wiejskie w woj. warmińsko-mazurskim zamieszkuje ponad 570 tys. ludzi, z których tylko jedna czwarta utrzymuje się z pracy we własnym gospodarstwie. Wzrost poziomu aktywności wiejskich społeczności oraz zmniejszenie bezrobocia i ubóstwa na tych terenach należą do głównych celów strategii rozwoju regionu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU