PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozporządzenie w sprawie nadania statutu Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie w konsultacjach

  • KDS    24 października 2017 - 10:13
Rozporządzenie w sprawie nadania statutu Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie w konsultacjach
Ważne rozporządzenie trafiło do konsultacji. Zdjęcie ilustracyjne (fot. pixabay.com)

Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych został przekazany (23.10) projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie nadania statutu Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie.
Powołanie nowej jednostki, to efekt przyjęcia przez Sejm 20 lipca 2017 ustawy Prawo wodne. W związku z tym konieczne było przygotowanie statutu dla "Wód Polskich".  

Jak czytamy w ocenie skutków regulacji rozporządzenia (jego pełna treść znajduje się w multimediach), statut, choć nie powoduje bezpośrednich kosztów finansowych, pośrednio ma na celu uregulowanie także potencjalnych problemów, wynikających z różnic pomiędzy hydrograficznym a administracyjnym podziałem kraju.

Jak zaznaczają autorzy rozporządzenia, specyfika opracowania dokumentu wynika z "unikalności tworzonego podmiotu". Ma pogodzić działania o charakterze gospodarczym i środowiskowym.

Rozporządzenie określa m.in. kto sprawuje nadzór nad nową jednostką, jakie jednostki ją tworzą, jakie piony znajdą się w nowej strukturze, a także to, jakie będą ich obowiązki. 

Zgodnie z planem, rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. 

Już wiadomo, że powołanie nowej jednostki wywoła sporo nerwów wśród pracowników urzędów marszałkowskich. A dokładniej w podlegających im Zarządach Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz starostwach. To z tych instytucji będą przechodzili pracownicy do Wód Polskich. Sam proces generuje sporo obaw. 

W sumie do Wód Polskich ze sfery samorządowej przejść ma ponad 3 tys. ludzi. Jednak część z nich obawia się, czy nadal będzie mieć pracę. 

Marszałkowie województw oraz starostowie najpóźniej do dnia wejścia w życie ustawy mają opracować i przekazać ministrowi właściwemu do spraw gospodarki wodnej oraz właściwym wojewodom wykazy pracowników. Na podstawie tych wykazów pracownicy samorządowi w ciągu miesiąca mają stać się z mocy prawa pracownikami Wód Polskich albo właściwych urzędów wojewódzkich, jeżeli wykonują zadania związane z utrzymywaniem wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.