PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozporządzenie ws. wynagradzania pracowników samorządowych opublikowane w Dzienniku Ustaw

  • PAP/JS    17 maja 2018 - 20:17
Rozporządzenie ws. wynagradzania pracowników samorządowych opublikowane w Dzienniku Ustaw
Rozporządzanie przewiduje obniżenie - średnio o 20 proc. - minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania. (fot. pixabay.com)

W czwartek (17 maja) w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ws. wynagradzania pracowników samorządowych; zakłada ono, że wynagrodzenia m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców zostaną obniżone o 20 proc.
Rozporządzenie ws. wynagradzania pracowników samorządowych zostało przyjęte przez Radę Ministrów we wtorek. "Przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Ustawa ta była odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych" - podkreślono w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Jak zaznaczono, wykonywanie funkcji zarządzających w samorządach - tak jak w przypadku posłów i senatorów - oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa. Dlatego podlega ono społecznej ocenie i powinno spełniać standardy wymagane w życiu publicznym.

Czytaj też: Obniżenie pensji. Samorządowcy chcą skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego

Rozporządzanie przewiduje obniżenie - średnio o 20 proc. - minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania.

"W rozporządzeniu wprowadzono także rozwiązania dotyczące m.in.: doprecyzowania przepisów odnoszących się do wynagrodzenia prowizyjnego; wypłacania dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej; przeredagowania i uporządkowania tabel stanowisk" - wskazano. Rozporządzenie wchodzi w życie 19 maja 2018 r., natomiast obniżenie wynagrodzeń osób zarządzających będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

Poniżej załączamy pełną treść rozporządzenia. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • dobra zmiana, 2018-05-18 11:33:48

    komentarz jest taki wójtowie , prezydenci miast i starostowie nie stracą złotówki ponieważ mają dodatek specjalny . Ofiarami tych regulacji zostają wicewójtowie , wicestarostowie i urzędujący członkowie Zarządu . W moim powiecie 3 osoby na 100 tys. mieszkańców - i co Pan Kaczyński zadowolony bo uka...rał ludzi najwięcej pracujących  rozwiń