PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozstrzygnięto przetarg na dzierżawę Fortu Sokolnickiego

  • PAP    20 listopada 2011 - 11:56
Rozstrzygnięto przetarg na dzierżawę Fortu Sokolnickiego

Konsorcjum Nowy Fort Sokolnickiego wygrało przetarg na dzierżawę Fortu Sokolnickiego na stołecznym Żoliborzu.
Firma zapowiada utworzenie w forcie sceny teatralnej, księgarni oraz kawiarni literackiej.

Czytaj też: Fort Sokolnickiego czeka na gospodarza

Fort Sokolnickiego, obszerną, ceglaną budowlę z suchą fosą, zbudowano w latach 1849-1851 jako element lewobrzeżnej części Cytadeli Aleksandrowskiej.

Do przetargu na dzierżawę fortu, której warunkiem było prowadzenie w nim całorocznej działalności społeczno-kulturalnej i artystycznej, stanęły dwie firmy – Konsorcjum Fort Kultury i Konsorcjum Nowy Fort Sokolnickiego.

„Zwyciężyła druga z firm, którą tworzą młode panie, zajmujące się zarówno kulturą i sztuką, jak i biznesem oraz gastronomią. Merytorycznie, pod względem planów zagospodarowania kulturalnego, obie oferty były jakościowo zbliżone, także ostatecznie zadecydowała cena za wynajem, którą Konsorcjum Nowy Fort Sokolnickiego zaproponowało korzystniejszą. Umowa dzierżawy zostanie podpisana na 10 lat. Chcemy, żeby fort był takim centrum kulturalnym i rozrywkowym Żoliborza, skierowanym zarówno do starszych, jak i młodszych mieszkańców” – powiedział rzecznik warszawskiego ratusza (zabierz głos/oceń prezydenta), Bartosz Milczarczyk.

Jak wyjaśniła Magdalena Nowak z Konsorcjum Nowy Fort Sokolnickiego, firma składa się z dziewięciu osób, które od początku podzieliły się zadaniami. „Są trzy osoby, które będą odpowiedzialne za imprezy kulturalne, jak również zewnętrzne eventy. Ja z koleżanką Katarzyną Bijas jestem bardziej od tak zwanej papierkowej roboty, której na pewno zwłaszcza w początkowej fazie będzie sporo” – mówiła.
Konsorcjum planuje utworzenie sceny teatralnej, kawiarni literackiej oraz restauracji. „Znajdą się tam także dwa lokale użytkowe, z których jeden chciałybyśmy przeznaczyć na księgarnię, ale taką bardzo charakterystyczną ze spotkaniami z autorami i być może galerię rękodzieła. Jeśli chodzi o dół, to połowę chciałybyśmy przeznaczyć na różnego typu warsztaty. Już bardzo dużo osób zgłasza się do nas z propozycjami w tej sprawie. Mamy także koncepcję organizacji eleganckiego klubu nocnego w części dolnej” – opowiadała Nowak.

W dolnej części fortu – jak zaznaczyła – znajduje się gotowa scena, gdzie będą mogły być organizowane różnego typu koncerty czy festiwale filmowe. „Mamy już sporo podpisanych akcesów o współpracę na konkretne spektakle czy koncerty, ale nie chcę na razie mówić o szczegółach. Założyłyśmy profil na facebooku, gdzie będziemy starały się umieszczać wszystkie bieżące informacje wraz z harmonogramem na kolejny miesiąc. Chciałybyśmy jak najszybciej wszystko uruchomić, mamy nadzieję, że uda się to w ciągu trzech miesięcy, ale będziemy się starały pewne rzeczy zrobić znacznie szybciej” – zadeklarowała Nowak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.