PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozwiana nadzieja na ulgę podręcznikową

  • GK    8 marca 2012 - 07:33
Rozwiana nadzieja na ulgę podręcznikową

Koszty wdrożenia ulgi podręcznikowej mogą być większe niż potencjalne korzyści, których ulga ta dostarczyłaby najuboższym, dlatego resort finansów nie planuje jej wprowadzenia.
Z danych Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że średnia kwota wydatków szkolnych na jedno dziecko w 2011 r. wyniosła blisko 700 zł, z czego ponad połowę stanowiły wydatki na podręczniki.

Od stycznia 2011 r. 5-procentową stawką VAT zostały objęte podręczniki, co – według analityków – spowodowało wzrost cen podręczników nawet o 10 proc. Według posła Marka Polaka wzrost podatku VAT, a co za tym idzie cen podręczników, okazał się szczególnie dotkliwy dla rodzin wielodzietnych i najuboższych, dlatego w interpelacji poselskiej zapytał resort finansów, czy ministerstwo planuje wprowadzić ulgę podręcznikową, czyli zwrot 5 proc. VAT nałożonego na książki, szczególnie dla rodzin wielodzietnych i o najniższych dochodach.

Odpowiadając na interpelację posła Polaka, Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów stwierdził m.in., że podatek VAT jest tylko jednym z wielu czynników składających się na wzrost cen podręczników o 10 proc.

– Skala wzrostu stawki na książki o 5 punktów procentowych, przy rynkowym charakterze cen towarów i usług obciążonych tym podatkiem przy ich sprzedaży, nie pozwala przyjąć tak prostego wyliczenia – twierdzi Maciej Grabowski.

Dodał, że podniesienie stawek tego podatku w kosztach produkcji książek nie powinno przekładać się na wzrost ich ceny, gdyż podatek naliczony w kosztach przedsiębiorcy podlega u niego odliczeniu od podatku należnego.

Komentując możliwość wprowadzenia ulgi podręcznikowej, polegającej na zwrocie 5 proc. VAT-u wydanego na książki, szczególnie dla rodzin wielodzietnych i o najniższych dochodach, uznał, że koszt wdrożenia takiego systemu nie może być wyższy niż potencjalne korzyści, których ma dostarczyć najuboższym, czy też najbardziej potrzebującym.

– A proponowana ulga podręcznikowa byłaby rozwiązaniem zbyt kosztowym, biorąc pod uwagę wydatki budżetowe związane z obsługą i kontrolą tej instytucji prawnej, w tym koszty dodatkowego zatrudnienia pracowników odpowiedzialnych za weryfikację wniosków o zwrot a także sposobem nieadekwatnym do zrekompensowania rodzicom różnicy wynikającej ze zmiany stawki VAT na podręczniki – stwierdził podsekretarz stanu.

Dodał, że wspieranie przez państwo rodzin ubogich, które miałoby wykazywać cechy skutecznego i sprawiedliwego środka, nie powinno prowadzić do przyjmowania nieefektywnych doraźnych mechanizmów.

– Polityka rodzinna realizowana jest przez państwo poprzez wiele instrumentów, w tym z zakresu polityki podatkowej. Proponowane przez pana posła rozwiązanie jest, w mojej opinii, niewspółmierne w stosunku do korzyści i z tego powodu nie planujemy wprowadzenia ulgi podręcznikowej – powiedział Maciej Grabowski. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.