PARTNER PORTALU
  • BGK

RPO ostro o ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. "Może przybyć bezdomnych"

  • aw/PAP    8 sierpnia 2017 - 16:07
RPO ostro o ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. "Może przybyć bezdomnych"
Przedsiębiorca musi mieć bowiem pewność, że otrzyma czynsz z najmu swoich lokali - tłumaczy MIB (fot.pixabay)

Rzecznik Praw obywatelskich podkreśla, że wprowadzone przepisy mogą stać się wręcz swoistą "pułapką prawną".
• Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

• Ustawa wzbudza jego obawy ws. ochrony najemców mieszkań wynajmowanych w ramach tzw. najmu instytucjonalnego.

• MIB odpowiada, że ochrona będzie - można skorzystać z zasobu lokali komunalnych czy najmu socjalnego.

 

W ocenie RPO Adama Bodnara, "nie do zaakceptowania jest przyjęta regulacja, zgodnie z którą sytuacja życiowa najemcy nie będzie podlegała ocenie żadnego organu, w tym przede wszystkim sądu i w konsekwencji zostanie on usunięty przez komornika do noclegowi, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, a więc pozbawiony lokalu mieszkalnego i faktycznie bezdomny".

Czytaj też: Komisje senackie głuche na prośby miast. Krajowy Zasób Nieruchomości bez poprawek

Rzecznik podkreślił, że "nie można wykluczyć sytuacji, że powyższe konsekwencje dotkną grupy osób objętych dotąd szczególną ochroną przed bezdomnością (wymienionych w art. 14 ust. ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów), w stosunku do których sąd nie może orzec o braku uprawnień do lokalu socjalnego, a więc m. in. kobiet w ciąży, małoletnich, niepełnosprawnych, obłożnie chorych".

Rzecznik podkreśla, że wprowadzone przepisy mogą stać się wręcz swoistą "pułapką prawną", zwłaszcza z uwagi na to, że oszacowanie ryzyka istotnej zmiany sytuacji materialnej, zdrowotnej, rodzinnej w perspektywie 30 lat trwania umowy najmu jest po prostu niemożliwe.

- To zaś powoduje, że omawiane regulacje budzą moje wątpliwości także z punktu widzenia zasad sprawiedliwości społecznej, o jakich mowa w Konstytucji RP - zaznacza Adam Bodnar.

Z argumentacją RPO nie zgadza się resort infrastruktury i budownictwa

W przesłanym komentarzu wiceminister Tomasz Żuchowski powiedział, że "w ustawie regulujemy jasne, rynkowe i stabilne zasady najmu, które notabene obowiązują w podobnej formie od 2010 r.".

Żuchowski dodał, że "jedyną różnicą jest wyodrębnienie z zasad najmu okazjonalnego, czyli najmu własnego mieszkania osób fizycznych, najmu instytucjonalnego czyli takiego, gdzie firma będąca właścicielem budynku i trudniąca się wynajmem lokali mieszkalnych będzie je wynajmowała na określonych zasadach poszczególnym osobom, które zechcą z takiej oferty skorzystać".

Wiceminister dodał, że "mówiąc o Mieszkaniu plus mówimy o mieszkaniach wybudowanych na wolnym rynku, gdzie podstawowym aspektem wyróżniającym je od dotychczasowego systemu będzie dostępny dla większości ludzi czynsz najmu. A więc dla tych, którzy nie mogą dziś zaciągnąć kredytu, czy też nie chcą się wiązać na kilkadziesiąt lat takim zobowiązaniem, dodatkowo nie muszą mieć wkładu własnego w wysokości 20 proc.".×
KOMENTARZE (2)

  • Prof.Glass, 2017-08-09 10:50:35

    Wiadomo, że Dobry Chazar zastąpił Złego Chazara i wiadomo też, że gojom ma być coraz gorzej!
  • mzakrzewski, 2017-08-09 09:41:15

    Szanuj bezdomnego! I, ty możesz powiększyć ich szeregi.