PARTNER PORTALU
  • BGK

RPO: Prawo o zgromadzeniach odpowiada standardom

  • JL/PAP    14 października 2015 - 10:18
RPO: Prawo o zgromadzeniach odpowiada standardom

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar: Wreszcie mamy prawo o zgromadzeniach, które w 99 proc. odpowiada standardom demokratycznego państwa. Fot. www.rpo.gov.pl

Wreszcie mamy prawo o zgromadzeniach, które w 99 proc. odpowiada standardom demokratycznego państwa prawnego – mówi rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.
W środę weszły w życie nowe regulacje dotyczące zgromadzeń.

– Poprzednia ustawa to był taki wysłużony samochód z wieloletnim przebiegiem, który oczywiście jakoś się tam sprawdził i jeździł, ale miał swoje wady i nie zawsze nas dowiózł tam gdzie trzeba i czasami ten silnik się w nim zacierał. Nowa ustawa to jest zdecydowanie mercedes. To jest zdecydowanie ustawa, która w większości odpowiada standardom międzynarodowym – powiedział Bodnar.

Czytaj też: Zmiana prawa o zgromadzeniach. Co to oznacza dla gmin?

– Te uwagi dotyczące możliwości korzystania z organizowania pokojowych zgromadzeń przez osoby nieposiadające pełnej zdolności do czynności prawnych to już są takie bardzo delikatne niuanse, nad którymi można byłoby się zastanawiać. Jest dużą satysfakcją, że wreszcie będziemy mieli prawo o zgromadzeniach, które w 99 proc. odpowiada standardom demokratycznego państwa prawnego – podkreślił RPO.

Jak tłumaczył, kwestionował to, czy zgromadzenia mogą być organizowane przez osoby poniżej 18 roku życia, czyli osoby, które nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych.

– Uważamy, że powinny być możliwości zorganizowania zgromadzeń przez takie osoby. Niestety Trybunał Konstytucyjny nie zgodził się z naszym wnioskiem. Tak samo nie zgodził się z wnioskiem, jeśli chodzi o osoby ubezwłasnowolnione. Uważamy, że można byłoby się pokusić przy okazji przygotowywania nowego prawa o zgromadzeniach o to, aby się tak realnie nad tym zastanowić – powiedział Bodnar.

Jak mówił, można sobie wyobrazić, że uczniowie organizują protest przed szkołą, bo w szkole nie ma tych przysłowiowych drożdżówek.

Czytaj też: Ustawa - Prawo o zgromadzeniach podpisana przez prezydenta RP

– W tej sytuacji oni nie mogą samodzielnie zorganizować takiego zgromadzenia. Muszą prosić kogoś dorosłego, aby takie zgromadzenie dla nich zarejestrował i oni ewentualnie mogą w nim uczestniczyć. Wydaje mi się, że z punktu widzenia coraz większej dojrzałości, coraz większego angażowania się przez nich w życie publiczne, trzeba myśleć o tym, że prawa polityczne i praw osobiste, takie jak wolność organizowania pokojowych zgromadzeń powinny być także dla nich – oczywiście z pewnymi ograniczeniami – dostępne – mówił Bodnar.

Dwa rodzaje zgromadzeń

Ustawa wprowadza m.in. dwa rodzaje zgromadzeń: marsze oraz stacjonarne, zwoływane spontanicznie. Zgodnie z nowym prawem postępowanie w sprawach marszów będą prowadziły organy gminy, na której obszarze się odbywają.

Organizator będzie zobowiązany zawiadomić organ gminy najpóźniej na 6 dni, a najwcześniej na 30 dni przed datą marszu. Z kolei jeśli organizator uzna, że planowane zgromadzenie nie będzie powodować utrudnień w ruchu drogowym, to będzie mógł powiadomić o zamiarze zorganizowania zgromadzenia nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 2 dni przed jego planowaną datą.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.