PARTNER PORTALU
 • BGK

RPO: przedterminowe wybory mogą być utrudnione

 • AW    18 sierpnia 2013 - 17:20
RPO: przedterminowe wybory mogą być utrudnione

Pomyłka redaktorska w kodeksie wyborczym może skutkować tym, że w przyszłej kadencji instytucja wyborów przedterminowych pozostanie instytucją martwą - alarmuje Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich apelując do premiera o ewentualne zmiany w przepisach.
Rzecznik Praw Obywatelskich przestawia w wystąpieniu do premiera (publikujemy je poniżej w dziale Multimedia) wątpliwości dotyczące redakcji przepisu art. 474 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, odnoszące się do przeprowadzania przedterminowych wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Przepis art. 474 § 2 Kodeksu wyborczego stanowiący o przedterminowych wyborach wójta, odsyła do trybu przeprowadzania wyborów określonego w art. 371 Kodeksu wyborczego, który reguluje tryb zarządzania wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego w "zwykłych" okolicznościach, tj. wskutek upływu kadencji. Odesłanie to może sugerować, że wybory mogą zostać zarządzone wyłącznie wraz z upływem kadencji, co sprawiłoby, że sama instytucja wyborów przedterminowych pozostawałaby instytucją martwą.

W toku prac legislacyjnych mogło dojść do omyłki redakcyjnej i zamiast odesłania do przepisu Kodeksu wyborczego regulującego tryb przeprowadzania wyborów przedterminowych do rad, znalazło się odesłanie do przepisu regulującego tryb przeprowadzania wyborów w związku z końcem kadencji rad.

Skutkiem omyłki może być faktyczna niemożność zarządzenia przez Prezesa Rady Ministrów przedterminowych wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta w przypadku niezaskarżenia do sądu administracyjnego uchwały rady gminy stwierdzającej wygaśnięcie mandatu.

Omawiany problem nie odnosi się do obecnej kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak wydaje się aktualny, zważywszy na zbliżający się termin wyborów samorządowych na przełomie 2014/2015 roku. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (3)

 • krzyciel, 2013-08-19 15:21:22

  Ludzie, litości. Kodeks wyborczy to nie rozporządzenie Rady Ministrów, ale ustawa sejmowa. Tyle osób na nią patrzyło i nikt nie zauważył... Chwała RPO, że to wychwycił. Szkoda tylko, że wcześniej nie zgłaszał takich uwag (a podobno zauważył, że już od samego początku ciągnął się ten błąd)....  rozwiń
 • glews, 2013-08-19 13:53:13

  Zgadzam się JeŻy! Tusek nawet palcem w bucie nie kiwnie...jemy w to graj!!! Jaki kraj, takie prawo, jaki naród taka władza
 • JeŻy, 2013-08-19 08:31:33

  to nie pomyłka , to bardzo dobrze przemyślany zapis