PARTNER PORTALU
  • BGK

RPO zaskarżył do TK ustawę antykorupcyjną

  • PAP    31 marca 2014 - 13:11
RPO zaskarżył do TK ustawę antykorupcyjną

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy antykorupcyjnej, zaliczające do osób pełniących kierownicze stanowiska państwowe także tych pracowników państwowych, którzy zajmują "stanowiska równorzędne pod względem płacowym".
Zastępca RPO Stanisław Trociuk wnosi o stwierdzenie niezgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące kierownicze stanowiska państwowe. Zaskarżony przepis stanowi, że ustawa ma zastosowanie do osób zajmujących stanowiska "równorzędne pod względem płacowym" - co zdaniem RPO nie spełnia wymogu jasności prawa z uwagi na niemożność jednoznacznego określenia kręgu tych osób.

RPO podkreśla, że nie zdefiniowano pojęcia "stanowiska równorzędnego pod względem płacowym" - mimo że na takie osoby nałożono obowiązki oraz ograniczenia w dodatkowej działalności. Przypomniał, że "ustawa antykorupcyjna" zakazuje im m.in. bycia członkami zarządów, rad nadzorczych spółek czy fundacji; posiadania w spółkach więcej niż 10 proc. akcji; prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek. Mają zaś obowiązek składania oświadczeń o swoim stanie majątkowym.

Wniosek powołuje się na skargi co do obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez pracowników urzędów państwowych, których wynagrodzenie różni się od wynagrodzenia osób wymienionych w ustawie o ok. 35 proc. Do RPO zwróciła się też Krajowa Rady Radców Prawnych, wskazując, że problem nieprecyzyjnego katalogu osób, na które nałożono ograniczenia w prowadzeniu dodatkowej działalności gospodarczej, a w szczególności wykonywania zawodu w ramach indywidualnej działalności, dotyka radców prawnych zatrudnionych w urzędach państwowych.

Trociuk podkreśla, że zdaje sobie sprawę z konieczności składania oświadczeń majątkowych w celu ograniczania nadużyć, których mogą dopuszczać się osoby pełniące funkcje publiczne. Przepisy, które wprowadzają ograniczenia wolności i praw jednostek, muszą jednak spełniać określone wymogi konstytucyjne - dodał.

Według RPO wynikająca z konstytucji zasada zaufania obywateli do państwa i stanowionego prawa opiera się na pewności prawa. Z zasadą zaufania obywatela do państwa wiąże się też zasada poprawnej legislacji.
Z tego wynika, że każdy przepis prawa, a zwłaszcza dotyczący wolności i praw jednostki, powinien być sformułowany w sposób poprawny, jasny i precyzyjny.

W przypadku zaskarżonego przepisu interpretacja została przez ustawodawcę pozostawiona stosującym prawo organom władzy publicznej - każdy organ samodzielnie ustala, do których pracowników będą miały zastosowanie ograniczenia wynikające z ustawy antykorupcyjnej - podkreśla Trociuk.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.