PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruch Narodowy o finansowaniu organizacji pozarządowych "luką jest zagraniczne finansowanie"

  • PAP/KDS    28 lipca 2017 - 15:02
Ruch Narodowy o finansowaniu organizacji pozarządowych "luką jest zagraniczne finansowanie"
Ruch Narodowy sprzeciwia się finansowaniu z zagranicy organizacji pozarządowych (ruchnarodowy.net)

Ruch Narodowy chce zakazać zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych. W tej sprawie przygotował projekt ustawy. - To odpowiedź na lukę jaką widzimy w polskiej przestrzeni prawnej. Ta luka to właśnie zagraniczne finansowanie organizacji pozarządowych - mówi Robert Winnicki, prezes RN.
• Ruch Narodowy tłumaczy, że projekt ustawy jest odpowiedzią na problemy, jakie pojawiają się w życiu społecznym czy politycznym. 

• - Partie polityczne w Polsce nie mogą być finansowane ze źródeł zewnętrznych i to jest oczywiste - to jest dla wszystkich zrozumiałe - tłumaczyli przedstawiciele RN. 

• Zaproponowane przez nich rozwiązania zakładają dwa wyjątki. 

"Projekt ustawy jest odpowiedzią na problemy, na wyzwania jakie pojawiają się w naszym życiu społecznym, politycznym w ostatnich tygodniach, w ostatnich miesiącach. Ale jest również odpowiedzią na pewną lukę jaką widzimy w polskim prawodawstwie, jaką widzimy w polskiej przestrzeni prawnej. Ta luka to właśnie zagraniczne finansowanie organizacji pozarządowych" - podkreślił na konferencji prasowej poseł Winnicki (niezrz.).

"Partie polityczne w Polsce nie mogą być finansowane ze źródeł zewnętrznych i to jest oczywiste - to jest dla wszystkich zrozumiałe. Tymczasem mamy do czynienia z organizacjami działającymi jak najbardziej politycznie, jak najbardziej wpływającymi na życie polityczne w Polsce, które są obficie finansowane ze środków zagranicznych" - zaznaczył polityk.

Dodał, że RN będzie zbierać pod tym projektem podpisy. "Apelujemy do wszystkich polskich posłów, żeby się pod nim podpisywali. Do większości parlamentarnej apelujemy, żeby ten projekt poprzeć i żeby ten projekt wszedł na wokandę i stał się normą" - dodał Winnicki.

Wiceprezes RN Krzysztof Bosak wyjaśnił, że projekt składa się z 5 artykułów. "Odnosi się on do ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, ale nie jest nowelizacją tej ustawy - jest odrębnym projektem ustawy, który wprowadza nową dotychczas nieobecną w polskim prawie normę - zakazuje zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - zaznaczył.

"W artykule pierwszym, który dotyczy samego zakazu - finansowanie zagraniczne jest rozumiane jako odnoszenie jakiejkolwiek korzyści majątkowej. W dalszych artykułach są regulacje stanowiące, iż taką korzyść należy zwrócić lub jeżeli nie nastąpi zwrot w przewidzianym terminie ulega ona przepadkowi na korzyść Skarbu Państwa" - mówił Bosak.

Jak zaznaczył ustawa zawiera dwa wyjątki. "Po pierwsze otrzymywanie darowizn od polskich obywateli, którzy przebywają poza granicami kraju, nie jest definiowane jako zagraniczne finansowanie" - wskazał Bosak.

"Po drugie ustawa ta nie proponuje bezwzględnego zakazu finansowania zagranicznego, a jedynie zakaz finansowania, który nie jest objęty żadną kontrolą. Ten rodzaj kontroli jaki proponujemy - to jest finansowanie oparte o zawarte przez państwo polskie umowy międzynarodowe" - dodał wiceprezes RN. Poinformował, że projekt zostanie w piątek umieszczonym w internecie do powszechnego wglądu. 

Kilka dni temu w podobnej sprawie do premier Beaty Szydło zaapelował Obóz Narodowo - Radykalny. W specjalnym liście domaga się wprowadzenia prawnego zakazu finansowania organizacji pozarządowych ze środków kapitału zagranicznego. - Chcemy uniknąć wpływu zewnętrznego i wzywamy panią premier do tego, aby takie kroki podjęła - możemy w nim przeczytać. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.