PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza druga edycja budżetu obywatelskiego Łodzi

  • PAP    28 marca 2014 - 16:04

W Łodzi rusza druga edycja budżetu obywatelskiego. W 2015 r. budżet obywatelski ma wynieść 40 mln zł i będzie dwa razy większy niż w tym roku - poinformował na spotkaniu z mediami Grzegorz Justyński z łódzkiego magistratu.
Jak mówił, przyjmowanie wniosków z propozycjami inwestycji czy działań, na jakie będzie można wydać pieniądze z budżetu obywatelskiego, rozpocznie się 11 kwietnia i potrwa do 28 maja 2014 r. Po weryfikacji czy propozycje są możliwe do realizacji oraz ich zaopiniowaniu, pod koniec września łodzianie w publicznym głosowaniu wybiorą te, które zostaną rekomendowane do uwzględnienia w budżecie miasta na 2015 r. Głosować będą mogły osoby, które ukończyły 16 lat.

Kwota 40 mln zł zarezerwowana w budżecie obywatelskim zostanie podzielona na projekty lokalne i ogólnomiejskie. Lokalne dotyczyć będą pięciu dzielnic: Bałuty, Górna, Polesie, Śródmieście i Widzew. Na działania w każdej z nich przeznaczono po 6 mln zł. Na projekty ogólnomiejskie zarezerwowano 10 mln zł.

Pieniądze będzie można przeznaczyć na zadania, które leżą w kompetencji gminy i powiatu oraz drobne inwestycje, które realizowane będą na miejskim terenie. Mogą to być działania związane m.in. z ochroną środowiska, polityką społeczną, edukacją, kulturą czy sportem.

Justyński powiedział, że od piątku zaczyna działać punkt informacyjny w biurze ds. partycypacji społecznej łódzkiego magistratu. W kwietniu ruszy także kampania informacyjno-edukacyjna. W ramach akcji informacyjnej zaplanowano 36 spotkań z mieszkańcami Łodzi.

O tym, że w 2015 r. budżet obywatelski ma wynieść 40 mln zł, zdecydowali w lutym tego roku łódzcy radni. Samorządowcy chcą, by w kolejnych latach był on nie mniejszy niż 1 proc. całości zaplanowanych wydatków z budżetu miasta.

Na pierwszą edycję budżetu obywatelskiego, który jest realizowany w tym roku, miasto przeznaczyło początkowo 20 mln zł. Później zwiększono tę kwotę o kolejne 10 mln zł; dodatkowe pieniądze pochodziły ze sprzedaży terenu pod budowę tzw. Bramy Miasta - architektonicznego symbolu Łodzi.

Na projekty zgłoszone w ramach pierwszego budżetu obywatelskiego zagłosowało ponad 129 tys. osób. Łodzianie mieli do wyboru 762 propozycje - ogólnomiejskie i lokalne. Ostatecznie (po zwiększeniu budżetu) realizowanych jest 79 projektów.

Wśród zadań ogólnomiejskich najwięcej głosów zyskał m.in. projekt remontu schroniska dla zwierząt przy ul. Marmurowej. Łodzianie zdecydowali też, że z budżetu sfinansowane będzie uruchomienie bezpłatnej miejskiej sieci Wi-Fi oraz projekt Łódzkiego Roweru Miejskiego.

W głosowaniu dla poszczególnych dzielnic wybrano różnorodne projekty. Wśród nich są m.in. rewitalizacje parków, budowy boisk i baz sportowych dla szkół, remonty dróg czy placów zabaw. Są także małe zadania, takie jak m.in. zakupy komputera, pianina czy sprzętu multimedialnego dla Domów Dziennego Pobytu, montaż koszy na psie odchody.

W Polsce budżet obywatelski jako pierwszy wprowadził Sopot w 2011 r.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: