PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza Jaworznicki Budżet Obywatelski

  • AT    8 kwietnia 2013 - 17:44
Rusza Jaworznicki Budżet Obywatelski

Do mieszkańców Jaworzna trafiły ostatnio listy informujące o zasadach naboru pomysłów do jaworznickiego budżetu obywatelskiego. Dzięki prowadzonym konsultacjom i opiniom mieszkańców, już w połowie roku jaworznianie będą mogli zgłaszać swoje projekty miejskich inwestycji.
- Obecnie skupiamy się nad wypracowaniem nowego podejścia do budżetu miasta, w którym o części wydatków będą współdecydować mieszkańcy - tłumaczy prezydent Jaworzna, Paweł Silbert. - To naprawdę ważne, aby wspólnie i przy udziale jak największej liczby jaworznian wpływać na otaczającą nas rzeczywistość - dodaje.

Budżet obywatelski to część budżetu miasta przeznaczona do finansowania zadań publicznych pochodzących z wniosków mieszkańców. W ramach takiego budżetu możliwa będzie realizacja zadań własnych gminy, o które zawnioskują, a następnie wybiorą w drodze głosowania sami mieszkańcy.

Czytaj też: Mieszkańcy stworzą miejski budżet na 2013 r.

- Z zadowoleniem obserwuję, że coraz większa liczba jaworznian aktywnie i chętnie zabiera głos w ważnych kwestiach dotyczących naszego miasta, dlatego decyzje o jego rozwoju chcę szerzej konsultować z mieszkańcami - mówi Silbert.

Dawid Serafin, pomysłodawca inicjatywy uważa, że to świetnie, że idea budżetu obywatelskiego padła w Jaworznie na podatny grunt.

- Warto zauważyć, że budżet obywatelski to okazja do tego, aby mieszkańcy jeszcze aktywniej włączyli się w sprawy lokalne - informuje Serafin.

Szczególnie, że taki budżet daje mieszkańcom realny wpływ na zmianę najbliższego otoczenia. Ma też kilka dodatkowych zalet: kształci społeczeństwo obywatelskie, uczy odpowiedzialności za podejmowane decyzje, a także buduje zaufanie na linii między lokalną władzą a mieszkańcami.

Zasady jakie przygotowano na potrzeby wprowadzenia w życie Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego są następujące:

- Każdy mieszkaniec jest zakwalifikowany do jednego z 13 obszarów konsultacyjnych.

- Na każdy obszar przypada pula pieniędzy, od 80 do 240 tys. zł, w zależności od liczby mieszkańców.

- Jeśli ukończyłeś/aś 15 lat możesz być pomysłodawcą projektu, który dotyczy twojego obszaru. Zadań do realizacji nie mogą zgłaszać urzędnicy i radni.

- Pomysłodawca musi uzyskać poparcie 15 innych osób dla zgłaszanej przez siebie inicjatywy.

- Pomysły należy zgłaszać na specjalnych formularzach, które będą dostępne w punktach konsultacyjnych danego obszaru oraz na stronie poświęconej budżetowi obywatelskiemu.

- Do realizacji zostaną przyjęte zweryfikowane pod kątem formalnym i prawnym pomysły, które uzyskały największą liczbę głosów.

- Głosowanie odbywa się za pomocą karty do głosowania dostępnej w punktach konsultacyjnych danego obszaru oraz na stronie poświęconej budżetowi obywatelskiemu.

Pełna dokumentacja w sprawie przygotowanego projektu znajduje się na stronie internetowej miasta, w zakładce - Jaworznicki Budżet Obywatelski.

Wszelkie uwagi mieszkańców przyjmowane są pod adresem jbo@um.jaworzno.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • komentator2, 2013-04-11 09:27:55

    Do 8 kwietnia można było składać opinie do przygotowanych zasad budżetu, więc na zgłaszanie inwestycji będzie jeszcze masa czasu. Chyba to jest ważniejsze dla mieszkańców, bo zasady ostatecznie i tak musi zatwierdzić dopiero rada miasta.
  • komentator, 2013-04-10 18:57:45

    Takie piękne założenia i falstart na starcie. Prezydent skierował do mieszkańców pismo/ulotkę, w której zawarł m.in. to co w informacji powyżej. Najważniejsze - "chcę skonsultować z Państwem zasady i tryb naboru wniosków jaki w tym zakresie będzie obowiązywał. Jestem otwarty na uwagi i zachęcam... do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Proszę kierować je w terminie do 8 kwietnia br...". Na drugiej stronie ulotki dużymi literami napisano TWOJA OPINIA MA ZNACZENIE. Jest również miejsce na opinię mieszkańca, którą można wrzucić do urny w punkcie informacyjnym UM. Doprawdy każdy mieszkaniec mógłby poczuć się dowartościowany, że oto sam prezydent chce znać opinie mieszkańców na w/w temat i jeszcze osobiście podpisał się pod informacją, gdyby nie jeden drobny szczegół. Ulotki trafiły do mieszkańców w dniach 6 i 8 kwietnia. Przypadek, czy starannie wyreżyserowane działanie? Przy tej władzy jakoś nie mam wątpliwości.  rozwiń