PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszają konsultacje społeczne dotyczące Polityki Surowcowej Państwa

  • MIW    11 stycznia 2018 - 13:05
Ruszają konsultacje społeczne dotyczące Polityki Surowcowej Państwa
Inwestowanie w polskie górnictwo najbardziej utrudniają długotrwałe procedury administracyjne i sądowe. (fot. PTWP)

Związek Powiatów Polskich zaprasza na konsultacje społeczne dotyczące Polityki Surowcowej Państwa. Konferencja w sprawie tego dokumentu odbędzie się 17 stycznia w Krakowie.
Projekt Polityki Surowcowej Państwa został opracowany pod kierunkiem ministra Mariusza Oriona Jędryska, Głównego Geologa Kraju i Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa. Zakłada on m.in. zmniejszenie zależności Polski i UE od zewnętrznych dostaw surowców, co ma nastąpić za sprawą intensyfikacji pozyskiwania surowców ze źródeł krajowych oraz bardziej efektywnego odzysku cennych surowców ze źródeł wtórnych. Przewiduje on też zmiany w prawie. Jak można przeczytać w informacji Ministerstwa Środowiska, „z badań przeprowadzonych wśród inwestorów górniczych wynika, że inwestowanie w polskie górnictwo najbardziej utrudniają długotrwałe procedury administracyjne i sądowe”.

Czytaj: Inwestorzy chcą nowych kopalni. A gminy? Niekoniecznie

- Znacząco wpływa to na ryzyko inwestycyjne i podażowe. Dlatego zapisy Polityki Surowcowej Państwa będą uwzględniać działania na rzecz zdecydowanej poprawy tego stanu - informuje resort.

Nad zaproponowanymi w PSP zapisami obradować będą uczestnicy konferencji, która 17 stycznia br. odbędzie się w siedzibie Oddziału Karpackiego Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie. Będą wśród nich przedstawiciele rządu i parlamentu, władz lokalnych, świata nauki i przemysłu. Jak podaje ZPP, dyskusja dotyczyć będzie również możliwości i ograniczeń geologii w nauce i edukacji oraz lokalnych kwestii związanych z geologią.

Czytaj: Ministerstwo Środowiska: zmiany w prawie geologicznym i górniczym

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zainteresowane osoby proszone są o potwierdzenie udziału do dnia 15 stycznia 2018 r. na adres psp@mos.gov.pl (w sprawach organizacyjnych należy kontaktować się z Państwowym Instytutem Geologicznym).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.