PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszają przetargi na S6

  • pap    21 sierpnia 2014 - 15:28
Ruszają przetargi na S6

Ogłoszone zostały przetargi na zaprojektowanie i budowę kolejnych trzech odcinków nowej drogi ekspresowej S6, która połączy Goleniów z Koszalinem - poinformowała szczecińska Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Przetargi dotyczą trzech odcinków dróg o łącznej długości 53 kilometrów; od końca obwodnicy miejscowości Płoty do węzła Kiełpino, od węzła Kiełpino do węzła Kołobrzeg Zachód i od węzła Kołobrzeg Zachód do węzła Ustronie Morskie.

Wraz z trzema odcinkami dróg, na które przetargi ogłoszono w ub. tygodniu, powstanie łącznie 117 km dróg na odcinku S6 od Goleniowa do początku obwodnicy Koszalina i Sianowa. Nowa droga ekspresowa z zachodu na wschód województwa ma skrócić czas przejazdu ze Szczecina do Koszalina co najmniej o 40 minut, a także poprawić bezpieczeństwo i komfort podróży.

Czataj: Port lotniczy Goleniów w trakcie wielkich zmian

Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiej GDDKiA powiedział PAP, że z szacunków wynika, iż przetargi ogłoszone w czwartek mogą zostać rozstrzygnięte w pierwszej połowie przyszłego roku. Jeśli uda się to zrobić, prace budowlane na tych odcinkach mogą ruszyć w drugiej połowie 2016 r. - dodał.

Nowa S6 będzie biegła od miejscowości Modlimowo w kierunku Kołobrzegu i dalej do Koszalina nowym śladem. Droga będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Od węzła Kołobrzeg Zachód do węzła Ustronie Morskie powstanie fragment obwodnicy Kołobrzegu, który z odcinkami zrealizowanymi przez miasto zapewni dojazd do portu morskiego.

Czytaj: Kolejne fragmenty A4 i S8 wkrótce gotowe

Jak wcześniej poinformował Grzeszczuk, nowa S6 usprawni połączenie drogowe Koszalina i całego Pomorza Środkowego z resztą kraju. Ten obszar jest teraz jednym z najgorzej skomunikowanych drogowo w Polsce - ocenił.

Budowa nowej drogi S6 jest możliwa, ponieważ na początku sierpnia rząd wprowadził do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 nowe inwestycje; prawie 140-kilometrowy odcinek S6 Goleniów-Koszalin z obwodnicami Koszalina i Sianowa, a także obwodnice Wałcza w ciągu S10 i Szczecinka w ciągu S11.

Zaplanowano, że część dróg w ramach S6 zostanie oddana do użytku pod koniec 2017 r., a reszta w 2018 r. Wartość nowej "ekspresówki" oszacowano na około 4 mld zł

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • 123, 2014-08-21 17:25:36

    Kiedy przetargi na S5 z Poznania na Gdańsk. Dodam, że zbudowana miała być na EURO 2012.