PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnik zmienił obsługujący miasto bank

  • PAP    11 lutego 2011 - 17:07

Od marca przez najbliższe pięć lat budżet 140-tysięcznego Rybnika będzie obsługiwany przez BRE Bank. Dotychczas samorząd korzystał z usług Kredyt Banku.
- Nowa umowa jest dla nas korzystna. Banki działają na wolnym rynku i muszą oferować profesjonalne, ale również jak najtańsze usługi. Właśnie z takim przypadkiem mamy do czynienia - powiedział w piątek prezydent miasta, Adam Fudali.

Przypomniał, że miasto wybiera obsługujący samorząd bank na pięć lat, co - według prezydenta - zapewnia stabilność obsługi finansowej niezależnie np. od zmian w radzie miejskiej czy zarządzie miasta, związanych z ich kadencyjnością.

 - Nie chcemy wprowadzać bałaganu. Robimy tak już od kilkunastu lat z dobrym skutkiem - powiedział prezydent. Ofertę BRE Banku wybrano spośród dziesięciu, jakie złożono w przetargu.

Roczny budżet Rybnika to prawie 500 mln zł. Bank obsługiwać będzie łącznie 114 jednostek organizacyjnych miasta. Według szacunków BRE Banku, współpraca z Rybnikiem oznacza ok. 270 tys. operacji rocznie. Dodatkowo, w ramach przejmowanej obsługi budżetu, bank udzieli Urzędowi Miasta 10 mln zł kredytu w rachunku bieżącym.

Przedstawiciele BRE Banku podkreślają, że obsługa Rybnika ma dla banku szczególne znaczenie.

- Miasto jest ogólnopolskim liderem w wykorzystaniu środków unijnych, zalicza się do największych inwestorów wśród jednostek samorządowych, zajmuje także wysokie miejsce w rankingu innowacyjności - skomentował szef oddziału korporacyjnego banku w Rybniku, Wojciech Rumian.

Udział BRE w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego w końcu 2010 r. osiągnął 4,1 proc., w porównaniu z 1,2 proc. w czerwcu i 0,1 proc. w tym samym okresie roku ubiegłego. W samym czwartym kwartale zeszłego roku kredyty dla podmiotów sektora publicznego w BRE Banku wzrosły o 33,2 proc. BRE Bank obsługuje obecnie ponad 13 tys. klientów korporacyjnych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.