PARTNER PORTALU
  • BGK

Rynek obligacji rozwija się coraz szybciej

  • wnp.pl (Adam Sofuł)    12 sierpnia 2013 - 08:36
Rynek obligacji rozwija się coraz szybciej

Polski rynek papierów dłużnych rozwija się coraz szybciej. Po finansowanie działalności emisją obligacji coraz częściej sięgają firmy, samorządy banki. Najnowszy raport PKF Capital ukazuje zasady, jakie obowiązują na tym rynku.
Rynek obligacji pozaskarbowych rozwija się niejako w cieniu papierów skarbowych - znacznie więcej uwagi komentatorzy poświęcali emisjom organizowanym przez ministra finansów. Rynki obserwowały, czy ministrowi uda się uplasować na rynku kolejne emisje i sfinansować rosnący deficyt budżetowy.

Skala emisji obligacji pozaskarbowych jest znacznie mniejsza. Ale ten obraz powoli zaczyna się zmieniać. Trudno wprawdzie oczekiwać, że skala emisji obligacji korporacyjnych i samorządowych dorówna apetytom rządu na finansowanie, jednak niewątpliwie będzie rosła. Firmy coraz częściej sięgają po emisje obligacji, kierując je nie tylko do instytucji finansowych, ale tak jak ostatnio np. PKN Orlen także do inwestorów indywidualnych.

- Od 2009 roku obserwujemy stosunkowo szybki rozwój rynku obligacji pozaskarbowych - twierdzi Paweł Goźliński, wiceprezes PKF Capital, firmy która stworzyła raport: „Obligacje nieskarbowe na Catalyst.

Czynniki wpływające na wysokość oprocentowania". Jego zdaniem ów rozwój wynika z dwóch podstawowych czynników. Pierwszym jest utworzenie rynku Catalyst, a więc rynku gdzie można tymi papierami dłużnymi handlować. Drugim - sytuacja polskiej gospodarki i skutki globalnego kryzysu finansowego.

- Coraz większe zainteresowanie emisją obligacji to efekt rosnących trudności z pozyskaniem finansowania z tradycyjnych źródeł - banków, giełdy. To problem zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw - twierdzi Paweł Goźliński.

Zapoznaj się z raportem PKF „Obligacje nieskarbowe na Catalyst. Czynniki wpływające na wysokość oprocentowania".

PKF Capital zbadało w swoim raporcie jakimi prawami rządzi się ten rynek, od czego zależy oprocentowanie obligacji i jaki termin wykupu dominuje na polskim rynku. Analizie zostało poddanych 204 emisji obligacji przedsiębiorstw przeprowadzonych przez 110 podmiotów, 63 emisji obligacji bankowych przeprowadzonych przez 29 podmiotów (z wyłączeniem obligacji BGK) oraz 31 emisji obligacji komunalnych przeprowadzonych przez 12 podmiotów.

Wnioski z raportu były niekiedy zaskakujące. Z raportu wynika, że największą premię za ryzyko muszą inwestorom wypłacać przedsiębiorstwa - średnia marża dla obligacji korporacyjnych to 6 proc.

Dla porównania - banki dla swoich papierów dłużnych wyznaczają marże na poziomie 3,4 proc, dla obligacji komunalnych marża wynosi zaledwie 1,8 proc. Trzeba jednak podkreślić, że nawet w przypadku firm owa premia za ryzyko jest w przypadku papierów korporacyjnych mocno ograniczona. Wartość emisji z marżą 8 proc. i więcej to ledwie 1 proc. wartości wszystkich emisji.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.