PARTNER PORTALU
  • BGK

Ryszard Brejza: jedno miasto, jeden gospodarz

  • pt    27 czerwca 2014 - 12:06
Ryszard Brejza: jedno miasto, jeden gospodarz

Jak twierdzi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, barierą w rozwoju grupy średniej wielkości miast jest brak wprowadzonej zasady: jedno miasto, jeden gospodarz.
– Mieszkańcy, wybierając w bezpośrednich wyborach prezydenta i radę miasta, oczekują od nich efektywnego rządzenia, a nie sporów kompetencyjnych z innymi organami administracji w mieście – mówi Brejza

W opinii prezydenta barierą w rozwoju miasta i efektywnego zarządzania są powiaty – struktury drogie i nieskuteczne.

– Ze względu na własne interesy polityczne wszystkie liczące się partie zainteresowane są utrzymaniem obecnego układu. I to jest tragedia dla mieszkańców naszych miast, bo nie daje cienia szansy na zmianę tej sytuacji – dodaje Brejza.

Jego zdaniem bezwzględnie potrzebne jest przywrócenie w ustawie o samorządzie powiatowym usuniętych z niej 30 maja 2001 r. przepisów umożliwiających uzyskanie takim miastom jak Inowrocław (tzw. miastom prezydenckim) statusu miasta na prawach powiatu, co stanowi niezbędny warunek ich sprawnego funkcjonowania ukierunkowanego na szybkie i kompleksowe zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnych.

Takie stanowisko popiera także Związek Miast Polskich.

Chodzi o uzyskanie modelu „jedno miasto – jeden gospodarz”. Takie rozwiązanie miałoby umożliwić miastom powyżej 50 tys. mieszkańców uzyskanie statusu powiatów grodzkich.

Obecnie wskutek zmiany przepisów wnioskowanie przez właściwą radę miejską o uzyskanie statusu miasta na prawach powiatu jest bezskuteczne – twierdzi ZMP.

Zdaniem związku powoduje to szereg problemów, takich jak niemożność walki z bezrobociem, prowadzenia spójnej polityki oświatowej czy skutecznego zarządzania drogami, gdyż niektóre zadania są w kompetencji starosty.

Wprowadzenie tego rozwiązania pozwoliłoby zdaniem ZMP m.in. uniknąć dublowania się decyzji administracyjnych (np. podwójne domy kultury czy biblioteki).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.