PARTNER PORTALU
 • BGK

Ryszard Grobelny: Likwidacja gabinetów politycznych to tworzenie fikcji

 • Agnieszka Widera    5 kwietnia 2016 - 08:29
Ryszard Grobelny: Likwidacja gabinetów politycznych to tworzenie fikcji

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania w latach 1998-2014 (fot.PTWP)

• Jeśli ktoś nie będzie miał gabinetu politycznego, a będzie potrzebował doradcy, to go zatrudni na jakimś innym etacie – komentuje Ryszard Grobelny.
• Były prezydent Poznania i były prezes Związku Miast Polskich odniósł się w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl do projektu klubu Kukiz’15 nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych oraz zmianie niektórych innych ustaw.
• Jego zdaniem tempo inwestycji rozwojowych w JST zostanie zahamowane.
Przypomnijmy, Kukiz'15 chce usunięcia gabinetów politycznych funkcjonujących przy wójtach, burmistrzach, prezydentach miasta, starostach i marszałkach województwa oraz na szczeblu centralnym. Według szacunków projektodawców, oszczędności dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego wynikające z projektowanych przepisów przekroczą 500 mln zł w skali roku. Zdaniem Ryszarda Grobelnego nic takiego się nie stanie.

– Sam jako prezydent nie zatrudniałem doradców, ale prezydenci mają różne trudne sytuacje w miastach, to mają i doradców. Likwidacja gabinetów to fikcja. Jeśli ktoś nie będzie miał gabinetu politycznego, a będzie potrzebował doradcy, to go zatrudni na jakimś innym etacie – komentuje Grobelny.

Jego zdaniem, gabinety polityczne w ministerstwach, jeśli są potrzebne, powinny zostać, w samorządach też nie trzeba zmian ustawowych.

– Moim zdaniem powinno zostać to poddane tylko i wyłącznie kontroli mieszkańców. Jak mieszkańcy uznają, że burmistrz ma za dużo doradców, to go następnym razem nie wybiorą. Po prostu – kontynuuje Grobelny.

Jego zdaniem szukanie dodatkowych oszczędności w samorządach, które borykają się z permanentnym brakiem pieniędzy, to nieporozumienie.

– Trzeba pamiętać o jednej rzeczy, samorządy są częścią państwa polskiego, a nie jakimś odrębnym bytem. Więc pytanie brzmi, jak państwo polskie chce się rozwijać? Czy za pośrednictwem samorządu i pod kontrolą obywateli na najniższym szczeblu, czy też w jakiś inny sposób? Może ktoś ma pomysł, żeby samorządów w ogóle nie było – to teoretycznie jest możliwe, albo żeby JST były fikcyjnymi biurami zatrudniającymi urzędników za biurkami, ale nie decydującymi o rozwoju? Ale jeśli chcemy budować model rozwoju państwa w oparciu o autentyczną samorządność i zaangażowanie ludzi, to samorządy muszą mieć pieniądze – podkreśla nasz rozmówca.

Podziela jednak obawy, że dla JST nadchodzą chude lata.

– Kiedy patrzy się z perspektywy 25 lat na samorządy, to zawsze były momenty silniejszego rozwoju i momenty, gdy było dużo trudniej i sytuacja polityczna nie sprzyjała samorządom i rozwojowi. Jest obawa, że następuje teraz ten drugi moment. Samorządom może być dużo trudniej szukać środków rozwojowych, trudniej budować infrastrukturę, miejsca pracy, a to się zawsze odbija na zwykłych ludziach – twierdzi były prezydent Poznania.

Jego zdaniem obywatelski projekt nowelizacji ustawy o dochodach JST zwany „Stawką większą niż 8 mld zł” nie ma szans na wyjście obronna ręką z podkomisji, ale lokalnym włodarzom nie pozostaje jednak nic innego jak rozmawiać i przekonywać rządzących do swoich argumentów. – Zawsze wierzę, że argumenty docierają, choć nie zawsze są słuchane – reasumuje Ryszard Grobelny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (3)

 • Wujek dobra rada, 2016-04-06 08:21:35

  Ten to rzeczywiście POtrafi obchodzić prawo aby kręcić lody - gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/prezydent-sprzata-goap-po-poprzednikach,9832864/
 • glaertes, 2016-04-05 15:58:37

  Zawsze odezwą się "kolesiowskie nożyce"! Grobelny i te jego "niemczenie" Posen, a w sukurs idzie mu Dutkiewicz powinno się zakwalifkować jako "zdradę stanu" i interesów polskich!
 • Poznaniak, 2016-04-05 15:14:57

  Były prezydent Poznania Grobelny jest świetnym ekspertem w temacie oszczędności w miastach. Za swoje działania na szkode interesów obywateli został "wykopany" z dotychczas sprawowanej,przez 16 lat !!!, funkcji. Takiego doradcę już nikt nie zatrudni.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: