PARTNER PORTALU
  • BGK

Ryszard Petru zaprasza na konsultacje ws. zmian dotyczących Warszawy

  • PAP/JS    3 lutego 2017 - 19:43
Ryszard Petru zaprasza na konsultacje ws. zmian dotyczących Warszawy
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru (fot. Nowoczesna/twitter)

• Nowoczesna zaprasza na konsultacje dotyczące projektu PiS nowej ustawy o ustroju m.st. Warszawy; odbędą się one 20 lutego w Sejmie.
• Jednocześnie szef Nowoczesnej Ryszard Petru zaapelował do PiS o wycofanie projektu.
Petru ocenił na piątkowej konferencji prasowej, że projekt PiS jest nieprzemyślany i "wprowadzi więcej chaosu niż porządku". "PiS nie ma szans na wygranie (wyborów) w dużych miastach, ale może wprowadzić dużo chaosu i tak naprawdę ograniczyć siłę rażenia samorządu" - podkreślił lider Nowoczesnej.

Jak dodał, jego ugrupowanie nie zgadza się m.in. na to, by małe na przykład 15-tysięczne gminy podwarszawskie miały tyle samo radnych, co 200-tysięczny Mokotów.

Według projektu PiS, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Czytaj też: Zygmunt Frankiewicz prosi Jacka Sasina o debatę w sprawie nowej Warszawy

Poseł PiS Jacek Sasin zapowiedział w piątek (3 lutego), że PiS odejdzie od zawartej w projekcie koncepcji dotyczącej wyboru i składu Rady miasta stołecznego Warszawy, która obecnie skutkowałaby tym, że 200 tysięczny Mokotów miał jednego radnego w tej radzie, tyle samo, co mała gmina podwarszawska.

Zgodnie z obecnym rozwiązaniem zapisanym w projekcie PiS, Rada miasta stołecznego Warszawy składać się miałby się z 50 radnych wybieranych w okręgach jednomandatowych. Radni mieliby być wybierani po jednym z każdej z 18 dzielnic gminy Warszawa oraz po jednym z pozostałych gmin wchodzących w skład jednostki metropolitalnej.

Uchwały Rady zapadać miałby, według obecnego projektu, "podwójną większością głosów". Za uchwałą musiałaby opowiedzieć się większość radnych, którzy dodatkowo muszą reprezentować większość ludności zamieszkałej na obszarze jednostki metropolitalnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • prawda jest okrutna!, 2017-02-04 14:21:52

    Do 20 lat pod Warszawa : Biurokracje wytępić, wszak wszyscy wiemy iż, jest to początek końca wójtów gmin co zapoczątkowała największa w historii powojennej Polski afera gruntowa, gdzie z Urzędu zostały zmienione dotychczasowe użytki rolne gruntów wszystkich klas na „B” mieszkalne, właściciele gruntó...w nie byli stronami postępowania podczas przeprowadzonych tzw. Modernizacji gruntów z środków Unijnych , odebrali Nam Wolność poprzez łamanie prawa w zawiązku z haniebnym procederem przestępczym,po okradaniu społeczeństwu resztek godności osobistej również z obrębu Miast ponieważ ich budynki i nieruchomości straciły na wartości najłatwiej odwrócić kota ogonem "Ustawa metropolitalna". Obecnie Warszawa , za miesiąc Kraków itd. Gdzie jest Ustawa regulująca rekompensaty finansowe dla właścicieli nieruchomości i budynków w obrębach miast nadanych przed 2014rokiem woj. Mazowieckiego, Świętokrzyskiego, Podlaskiego, Podkarpackiego, Lubelskiego itd  rozwiń
  • 20 lat pod Warszawa , 2017-02-04 11:54:03

    Mieszkam 20 lat pod Warszawa, często mieszkają tam bogatsi pracujący w Warszawie, ktorzychca miec wpływ na to co dzieje sie w mieście i okolicach, miec wpływ na władze, politykę i rozwój metropolii. Prawdziwych warszawiaków jest w mieście ok. 20 procent, reszta to słoiki, posiadacze m2 i m3 od paru ...latek, którzy. Maja często niewielkie pojęcie o historii regionu, a juz zadziwiające jest plecenie bzdur o odrębności kulturowej Warszawy od najbliższych gmin. A trakt królewski, a Pniatowscy pod Warszawa, a gen. Bem, a Żelazowa Wola, a dwory podwarszawskie itp. Kogo my mamy słuchać w tej kwestiii , słoiki wielkie warszawiaki??  rozwiń