PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd chce zablokować zbiórki publiczne. Będą konsultacje w sprawie zmian

 • PAP/AT    2 marca 2018 - 10:20
Rząd chce zablokować zbiórki publiczne. Będą konsultacje w sprawie zmian
Zgodnie z nowelą przepisów o zbiórkach, minister spraw wewnętrznych i administracji będzie miał narzędzia, by zablokować przeprowadzenie zbiórki publicznej (fot.shutterstock)

Zmiana przepisów dotyczących zbiórek publicznych wywołała niepokój organizacji społecznych. - Zmiany nie mają na celu ograniczenia jakiejkolwiek działalności organizacji, która działa zgodnie z prawem - wyjaśnia wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
 • Organizacje społeczne zaapelowały o pozostawienie ustawy o zbiórkach publicznych w obecnym kształcie.
 • Chodzi o przepisy, zgodnie z którymi szef MSWiA będzie mógł zablokować przeprowadzenie zbiórki.
 • We wtorek (6 marca) odbędą się konsultacje ws. noweli o zbiórkach publicznych - zapowiedział w wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Zgodnie z nowelą przepisów o zbiórkach, minister spraw wewnętrznych i administracji będzie miał narzędzia, by zablokować przeprowadzenie zbiórki publicznej, której cel będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny.

Koalicja organizacji społecznych, które w latach 2009-2014 zabiegały o nowy kształt przepisów dotyczących zbiórek publicznych, wystosowała list do szefa MSWiA, w którym wyraziły niepokój w związku z zapowiedzią zmian w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Zaapelowały w nim o pozostawienie ustawy w obecnym kształcie.

W ubiegły piątek (23 lutego)  wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker powiedział, że w ciągu dwóch tygodni odbędzie się spotkanie z organizacjami, które wystosowały apel.

W piątek w poranku rozgłośni katolickich "Siódma9" wiceminister zaprosił na konsultacje społeczne w tej sprawie. "W najbliższy wtorek, 6 marca, odbędą się takie konsultacje. Jesteśmy gotowi na rozmowę, dyskusję, chcemy poznać obawy, chcemy je wyjaśnić" - powiedział. Podkreślił, że na spotkanie w ramach konsultacji społecznych zaproszono "wszystkie organizacje, które wystosowały pisma" do MSWiA.

Czytaj też: Będzie można zablokować zbiórki publiczne

Szefernaker podkreślił też, że "zmiany nie mają na celu ograniczenia jakiejkolwiek działalności organizacji, która działa zgodnie z prawem, która od lat współpracuje z ministerstwem i przeprowadza zbiórki publiczne". Jak tłumaczył, przepisy mają pozwolić ministrowi, by w sytuacjach nadzwyczajnych nie był "jedynie notariuszem, który podpisuje się pod każdą zbiórką". Szefernaker dodał, resort chyli czoła przed "wieloma organizacjami, które zajmują się na co dzień przeprowadzeniem zbiórek publicznych".

O przygotowaniu noweli szef MSWiA Joachim Brudziński poinformował pod koniec stycznia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, organizacja zbiórki wymaga jedynie jej rejestracji na portalu zbiorki.gov.pl. Obecnie MSWiA nie wydaje żadnej zgody na przeprowadzenie danej zbiórki publicznej. Na mocy art. 15 ma możliwość odmowy zamieszczenia informacji o zbiórce na portalu, jeśli m.in. wskazany w zgłoszeniu cel zbiórki publicznej jest niezgodny z prawem. Na wydanie takiej decyzji administracyjnej ma 3 dni robocze dla zgłoszeń przysłanych drogą elektroniczną i 7 dni roboczych dla tych, które wysłano w formie papierowej.

Propozycję zmiany przepisów ws. zbiórek publicznych poprzedziły informacje o budzącej kontrowersje zbiórce publicznej "Dla Walusia", prowadzonej przez Stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność". Została ona ogłoszona na portalu zbiórek publicznych, którego administratorem jest MSWiA. Janusz Waluś w 1993 r. zabił Chrisa Haniego, przywódcę Afrykańskiego Kongresu Narodowego i szefa Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej. Został za to skazany na dożywotnie pozbawienie wolności. W ubiegłym roku minister sprawiedliwości RPA odmówił warunkowego zwolnienia Walusia. Oświadczył wówczas, że w ekspertyzie psychologicznej podkreślono ideologię polityczną Walusia jako czynnik ryzyka, a ponadto skazany nie wyraził skruchy z powodu zamordowania Haniego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • wyborca, 2018-03-03 11:44:01

  Do danderek: nie przekonuje mnie twój opis, moje doświadczenie w sprawach informacji o jawności finansowej stowarzyszeń i fundacji, skłania mnie do poparcia rządu aby ukrócić hochsztaplerstwo poniekąd niektórych stowarzyszeń i fundacji. Posiadane dokumenty wskazują na to, co opisałem w poprzednim po...ście. Czy według ciebie urzędy skarbowe i prokuratura interesują się tym, otóż nie, ponieważ jest to maa szkodliwość czynu.  rozwiń
 • danderek, 2018-03-03 05:50:27

  Do wyborca: stowarzyszenia, które dokonują zbiórek muszą uzyskać pozwolenie Krajowej Administracji Skarbowej.Bez takiego pozwolenia zbiórka jest nielegalna. Poza tym organizacje pożytku publicznego muszą się szczegółowo rozliczyć z uzyskanych pieniędzy.Składają coroczne sprawozdania (obowiązkowo). I... publikują je na własnej stronie internetowej. Podlegają kontroli, na każdym etapie działalności. Proponowane przepisy uderzają w organizacje, które są niewygodne obecnej władzy i robią wszystko by stały się rządowymi a nie pozarządowymi.  rozwiń
 • wyborca, 2018-03-02 15:56:02

  I słusznie, będzie może mniej przekrętów w stowarzyszeniach, fundacjach itd...... Ponieważ te instytucje pozarządowe w wielu przypadkach mają ubogie dane wpływów jak również wydatków lub te informacje wogule nie istnieją. A zaiteresowany obywatel o jawności finansowej tych instytucji, przechodzi t...rudności i upokorzenie. A zmiar rządu w tej sprawie popieram jak większość obywateli, jest to ukrucenie dorabiania się jednostek (osób) prywatnego majątku.  rozwiń