PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd dołoży samorządom do budowy mieszkań socjalnych i komunalnych

  • MIW    29 lutego 2016 - 13:54
Rząd dołoży samorządom do budowy mieszkań socjalnych i komunalnych
Wsparcie może być przeznaczone m.in. na remont, czy przebudowę lokalu. (Fot. : www.premier.gov.pl).

• Wiosenny nabór w BGK trwać będzie do 1 do 31 marca. 
• Dofinansowanie mogą otrzymać m.in. związki międzygminne, spółki gminne i powiaty.
• Od bieżącego roku wprowadzono ułatwienia dla potencjalnych inwestorów.
Od 1 marca można składać wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Nabór trwał będzie do 31 marca, a o dofinansowanie mogą występować związki międzygminne, spółki gminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego. Jak informuje BGK (to właśnie ten bank prowadzi obsługę Funduszu Dopłat, z którego finansowany jest program) w ramach wiosennego naboru będzie miał on do dyspozycji ponad 65 mln zł.

- Rządowy program finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego w 2015 r. cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Bank Gospodarstwa Krajowego przydzielił ponad 125 mln zł dofinansowania ze środków Funduszu Dopłat na realizację 173 przedsięwzięć. Był to absolutny rekord w 9-letniej historii programu. Z uwagi na zmiany wprowadzone w programie jesteśmy przekonani, że w 2016 r. padnie kolejny – mówi Anita Łygan, naczelnik Wydziału Obsługi Programu Budownictwa Socjalnego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Maksymalna wysokość bezzwrotnego finansowego wsparcia wynosi do 55 proc. kosztów inwestycji, które może być przeznaczone m.in. na remont, przebudowę lokali czy zmianę sposobu użytkowania nieruchomości.

Wnioski można składać w BGK dwa razy do roku od 1 do 31 marca oraz od 1 do 30 września. BGK ma 3 miesiące na ocenę wniosków i podjęcie decyzji o przyznaniu, bądź odmowie przyznania dotacji. Decyzje o przyznaniu finansowania publikowane są w biuletynie informacji publicznej (w edycji wiosennej informacja ta pojawi się do 30 czerwca 2016 r.).

Od tego roku zainteresowanym ma być łatwiej skorzystać z programu. Wprowadzono bowiem kilka udogodnień dla inwestorów, polegających między innymi na: możliwości zakupu byłych mieszkań zakładowych, wsparciu inwestycji realizowanych przez spółki gminne, podniesieniu o 5 pkt proc. poziomu finansowego wsparcia, a także złagodzeniu obowiązku wydzielania zasobu ekwiwalentnego.

Jak podkreśla BGK, od 2007 r. przyznał bezzwrotne dotacje w łącznej wysokości ponad 662 mln zł, co pozwoliło na współfinansowanie ponad tysiąca przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości ponad 2,1 mld zł.

W sumie dzięki wsparciu z budżetu państwa w całej Polsce powstało już ponad 12 tysięcy lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejne 4 tysiące pozostają w trakcie realizacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.