PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd nie będzie dopłacać do żłobków

 • GK    22 sierpnia 2012 - 13:13
Rząd nie będzie dopłacać do żłobków

Obligatoryjne ustalenie wysokości maksymalnej opłaty za żłobek obciąży budżety samorządów i może doprowadzić do spadku liczby miejsc opieki nad dziećmi bądź wręcz likwidacji żłobków.
Rząd negatywnie zaopiniował projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, która reguluje kwestie wysokości opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt i wyżywienie dzieci w żłobku lub klubie dziecięcym oraz opłaty dodatkowej za wydłużony pobyt dziecka w żłobku utworzonym przez gminę.

Czytaj też: Godzinowe opłaty w warszawskich żłobkach

Zawarte w projekcie rozwiązania przewidują, że opłata nie może być wyższa niż 15 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Rada Ministrów zauważyła, że projektodawcy nie określili dokładnie, o którą opłatę chodzi, czy 15 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę dotyczy sumarycznej wysokości wszystkich opłat ponoszonych przez rodziców, czy też którejś konkretnej opłaty.

Czytaj też: Opolskie żłobki w jednej cenie

Rząd zwrócił też uwagę na to, że miesięczny koszt utrzymania dziecka w żłobku, w zależności od regionu waha się w granicach od 900 zł do 1200 zł.

– Już obecnie samorządy do każdego dziecka dopłacają od ok. 70 proc. do 80 proc. Są to bardzo duże kwoty i stanowią znaczne obciążenie budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Obligatoryjne ustalenie wysokości maksymalnej opłaty mogłoby dodatkowo spowodować wzrost kosztów ponoszonych przez samorządy, co prowadziłoby do spadku liczby miejsc opieki nad dziećmi bądź wręcz likwidacji żłobków – czytamy w stanowisku rządu.

Według rządu propozycje zawarte w projekcie spowodują, że dochody samorządów spadną w skali roku o 20 mln zł. Dokument w znacznym stopniu znosi obowiązek ponoszenia przez rodziców kosztów za pobyt ich dziecka w instytucjach opieki. Jednocześnie koszty te przerzuca na gminy, ale nie wskazuje skąd gminy mają pozyskać dodatkowe środki na finansowanie żłobków.

Rada Ministrów podważyła również zasadność zapisu mówiącego o tym, że budżet państwa będzie wyrównywać koszty, których nie będzie mógł ponieść samorząd. Ustawa bowiem nie obliguje budżetu państwa do wyrównywania kosztów poniesionych przez samorządy na utrzymanie instytucji zapewniających opiekę nad dziećmi do lat 3.

– Nakładanie zaś takiego obowiązku nie może mieć miejsca z uwagi na istniejącą sytuację finansów publicznych – argumentuje Rada Ministrów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • SWAT, 2012-08-23 16:24:09

  Pomarańczowy ananas jest zachwycający !!!! Niebywale!
 • zadowolony, 2012-08-23 09:34:39

  Slusznie po co popierać przyrost naturalny Polaków!
 • ZACHWYCONY, 2012-08-22 16:34:56

  KOLOR POMARAŃCZOWY? TO PROSTE !