PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd nie reformuje trzynastek z obawy przed urzędnikami

 • AW    1 marca 2012 - 18:04
Rząd nie reformuje trzynastek z obawy przed urzędnikami

BCC postuluje likwidację trzynastek i wprowadzenie sytemu motywacyjnego dla sfery budżetowej. - Trzynastki to anachronizm, mentalnie osadzony w poprzednim systemie - twierdzi Wojciech Warski ekspert ds. gospodarki BCC.
Zdaniem eksperta o tym jak zagrożena jest obecnie państwowa kasa świadczy dramatyczne szukanie oszczędności przez ministra finansów i niechęć do podejmowania nawet najsłuszniejszych inicjatyw reform gospodarczych - o ile tylko generują jakiekolwiek początkowe koszty dla budżetu.

- W tej sytuacji tylko względami politycznymi i obawą przed wejściem w konflikt z szybko rosnącą armią państwowych urzędników, można wytłumaczyć fakt starannego pomijania kwestii tzw. „trzynastek" wypłacanych w sferze budżetowej, wśród tematów proponowanych reform gospodarczych - twierdzi dr Wojciech Warski.- Trzynastki to anachronizm, mentalnie osadzony w poprzednim systemie, ale regulowany współczesną już ustawą z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Przypomina, że 13-tą pensję (8,5% sumy rocznego wynagrodzenia brutto za pracę) otrzymują również nauczyciele, urzędnicy gmin i urzędów marszałkowskich.

- By ją otrzymać nie trzeba wykazać się żadnymi osiągnięciami. Praktycznie, gdyby zwiększyć podstawową, miesięczną pensję pracownika o 8,5% efekt byłby z grubsza ten sam. Wydaje się, że to niewielka kwota, ale z danych GUS-u wynika, że prawo do trzynastej pensji ma w Polsce około miliona osób, które dostają średnio po 3,5 tys. zł. Oznacza to, że rocznie budżet wydaje na trzynaste pensje aż 3,5 mld zł - podkreśla Warski.

Czytaj też: Prawo do ''trzynastki''

Eksperta oburza automatyzm takiej premii.

- Gdyby „13" była premią motywacyjną, którą nagradzani są urzędnicy za szczególne i konkretne dokonania, to wówczas pełniłaby dodatkową, bardzo pożyteczną społecznie funkcję. Obecnie jednak są to pieniądze, które we współczesnych stosunkach pracy nie mają uzasadnienia i po prostu są nienależne - kontynuuje. - Tego typu wypłaty dawno już powinny zostać wycofane. Tym bardziej, że mitem obalonym przez najnowszy raport GUS, są niższe niż w sektorze prywatnym zarobki w sferze budżetowej - pensje sektora prywatnego są średnio o 13% niższe niż budżetowego, a w rozliczeniu godzinowym - niższe prawie o 30%.

BCC postuluje uchylenie tej kosztownej ustawy i zastąpienie jej wyważonym, ustawowym i kompletnym systemem motywacyjnym pracowników sfery budżetowej, zastępującym dotychczasowe systemy nagród rocznych, premii dodatkowych, dodatków funkcyjnych, trzynastek, czternastek, etc., włącznie z wynagrodzeniem urzędników najwyższego szczebla.

Czytaj też: Trzynastka będzie prześwietlona

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • solidaruch , 2012-03-02 08:44:31

  Nareszcie konkretny głos w tej sprawie . Za jakie wybitne osiągnięcia płaci się " urzędasom": trzynastki !??? Za PRL-u trzynastki płacone były w zakładach produkcyjnych za przekroczenie wykonania planu !! / teraz dywidendy/ ! Urz ednicy państwowi -- nie maci...e moralnego prawa porównywać się z pracownikami firm / kadrą kierowniczą/ . Porównajcie swoje zarobki z pracownikiem administracyjnym w firmacj / albo na kasie w markecie / . ODPOWIADAM OSTRO -- , DLA URZĘDASÓW KONIEC Z 13-STKAMI !!!  rozwiń
 • urzędnik, 2012-03-02 08:33:25

  A czy eksperta nie dziwią nieprzyzwoicie wysokie wynagrodzenia zarządów spółek i odprawy wypłacane nawet za doprowadzenie spółki do upadłości. Wprawdzie podzielam pogląd autora w kwestii trzynastek ale należałoby zacząć porządkowac cały, chory system wynagradzania zarówno w urzedach jak i całej gosp...odarce.  rozwiń
 • NiT, 2012-03-02 08:30:40

  Muszą być. Bo wielu działaczy politycznych czeka w kolejce na posady samorządowe i nie można ich pozbawiam dopływu kasy za "nicnierobienie:.