PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd nie wprowadzi podatku katastralnego

  • PAP    29 czerwca 2012 - 16:43
Rząd nie wprowadzi podatku katastralnego

Rząd nie przewiduje wprowadzenia podatku katastralnego – zapewnił premier Donald Tusk.
To odpowiedź na zapowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, iż w przypadku wprowadzenia takiego podatku PiS planuje akcje społeczne i skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj też: Targi o podatek katastralny


„Nie planujemy, nie przewidujemy wprowadzenia podatku katastralnego” – oświadczył podczas piątkowej konferencji prasowej w Brukseli Donald Tusk.

Jak ocenił premier, inicjatywa Kaczyńskiego ws. podatku katastralnego to „typowa gra opozycji z rządem”. „Nie wszystkim, co mówi pan prezes, trzeba się śmiertelnie przejmować” – powiedział Tusk.

Wcześniej Kaczyński podczas konferencji w siedzibie partii powołał się na projekt dokumentu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego „Założenia Krajowej Polityki Miejskiej do roku 2020”. W dokumencie jest mowa o wspieraniu zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich, który miałby być zrealizowany m.in. przez „zreformowanie systemu podatku od nieruchomości”. W nawiasie znajduje się propozycja: „np. poprzez wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości ad walorem lub podatku zależnego pośrednio od wartości nieruchomości”.

„Wszelkimi możliwymi metodami, to znaczy przez ogólny sprzeciw, akcje społeczne, zgłaszanie odpowiednich poprawek, a także zgłoszenie tego do Trybunału Konstytucyjnego, bo jest to niezgodne z zasadą równości obywateli, będziemy z tym walczyć. Jeśli przejmiemy władzę, to natychmiast ten podatek zniesiemy” – zapowiadał szef PiS.

Podatek katastralny tym różni się od obecnego podatku od nieruchomości, że jest obliczany od wartości nieruchomości, a nie od jej powierzchni. Dzisiejszy podatek liczony jest od wartości jedynie w odniesieniu do budowli (np. dróg, słupów, zbiorników itp.), natomiast właściciele gruntów i budynków płacą go w zależności od wielkości powierzchni.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.