PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd nie zajął się śląską metropolią. Jej powstanie się opóźni?

  • PAP/JS    27 czerwca 2017 - 21:31
Rząd nie zajął się śląską metropolią. Jej powstanie się opóźni?
Śląskie i zagłębiowskie samorządy starały się o metropolię od lat (fot. mat. pras.)

Rozporządzenie Rady Ministrów ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego zostanie przyjęte przez rząd w trybie obiegowym; premier Beata Szydło podpisze je w czwartek (29 czerwca) - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Również wojewoda śląski Jarosław Wieczorek powiedział, że rozporządzenie zostanie podpisane do piątku. Rozporządzenie powinno zostać wydane do 30 czerwca, by metropolia mogła - zgodnie z ustawą - powstać 1 lipca

Chodzi o realizację ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim z 9 marca br., podpisanej przez prezydenta 4 kwietnia br. Po spełnieniu wszystkich przewidzianych ustawą wymogów metropolia powinna powstać na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów właśnie z dniem 1 lipca 2017 r., a zacząć działać od 1 stycznia 2018 r.

O skierowanie projektu rozporządzenia na wtorkowe posiedzenie rządu minister spraw wewnętrznych i administracji wnioskował w piśmie podpisanym przez wiceministra Tomasza Zdzikota i adresowanym do Sekretarz Rady Ministrów Jolanty Rusiniak. Datowane na 23 czerwca pismo zostało zamieszczone na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

W komunikacie CIR po wtorkowym posiedzeniu rządu nie zamieszczono informacji nt. rozporządzenia. "Otrzymaliśmy zapewnienie, że rozporządzenie (ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego pod nazwą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia - red) zostanie podpisane do piątku" - powiedział wojewoda Wieczorek.

Śląskie i zagłębiowskie samorządy starały się o metropolię od lat. Związek ma wykonywać część ich zadań publicznych w zakresie m.in. kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, a także planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju transportu zbiorowego. Jego nazwa, która znalazła się we wniosku samorządów, to "Śląsko-Zagłębiowska Metropolia".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • bbb, 2017-06-28 08:51:08

    /Jego nazwa, która znalazła się we wniosku samorządów, to "Śląsko-Zagłębiowska Metropolia"./ Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.