PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd o zbiórkach publicznych 2 stycznia

  • PAP    27 grudnia 2012 - 08:43
Rząd o zbiórkach publicznych 2 stycznia

Rada Ministrów prawdopodobnie 2 stycznia zajmie się projektem założeń do ustawy o zbiórkach publicznych – poinformowało MAC.
Organizacje pozarządowe są zadowolone z projektu MAC, apelują jednak o nieuwzględnianie uwag zgłoszonych przez resort finansów. Prace nad projektem nowej ustawy o zbiórkach publicznych trwały od czerwca. Głównym celem projektu jest liberalizacja przepisów regulujących przeprowadzanie zbiórek publicznych.

Czytaj też: Zbiórki publiczne do konsultacji

Chodzi o to, by zbiórką było tylko zbieranie pieniędzy do puszki od anonimowych darczyńców, bo tylko w takim przypadku darczyńca nie ma kontroli nad datkami. Inne formy wsparcia, np. przelewy bankowe i charytatywne sms-y, mają funkcjonować poza przepisami o zbiórkach publicznych.

Czytaj też: Zbiórki będą wspierać zaufanie społeczne

Początkowo Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamierzało uregulować niektóre przepisy dotyczące zbiórek publicznych przy okazji nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Wywołało to jednak protest organizacji pozarządowych, które obawiały się, że zaproponowane przez MAC zamiany, m.in. wprowadzenie do ustawy o zbiórkach publicznych zbiórek prowadzonych drogą elektroniczną zablokuje ten sposób pomocy.

Ostatecznie resort wycofał większość swoich propozycji, przeniesiono tylko nadzór nad zbiórkami z MSW do MAC, zaś szef MAC Michał Boni zaproponował przedstawicielom organizacji pozarządowych współpracę przy przygotowaniu nowej ustawy. Jak poinformowała Małgorzata Steiner z MAC, Rada Ministrów ma zająć się projektem 2 stycznia.

Z projektu MAC zadowolone są organizacje pozarządowe, które od ponad czterech lat starają się o zliberalizowanie i unowocześnienie ustawy. „To kompromis, ale kompromis, który nas satysfakcjonuje" - powiedział prezes Fundacji Anioły Filantropii Paweł Bronikowski.

Organizacje apelują jednak, aby nie uwzględniać poprawek, które do projektu zgłosiło Ministerstwo Finansów.

„Zgodnie z ustaleniami organizacji z ministrem Bonim zbiórką publiczną miały być wyłącznie pieniądze przekazywane w gotówce, wszelkie inne formy, takie jak przelewy na rachunki bankowe lub sms-y charytatywne, powinny funkcjonować poza przepisami o zbiórkach publicznych" - wyjaśnił Bronikowski.

Tymczasem MF chce, by zarówno sms-y jak i przelewy były traktowane jak zbiórka publiczna. Propozycje uzasadnia obawą przed osłabieniem funkcji kontrolnych państwa; jak argumentuje, brak dostatecznej kontroli nad zebranymi środkami oraz nad ich faktycznym wykorzystaniem może spowodować, że w przypadku ewentualnych nadużyć społeczeństwo zniechęci się do tej formy dobroczynności.

Bronikowski przekonuje jednak, że jedynie pieniądze przekazywane w gotówce, do puszki, rzeczywiście pozostają poza jakąkolwiek kontrolą, gdyż darczyńca jest zupełnie anonimowy. Dlatego w projekcie potraktowano tę formę pozyskiwania datków jako zbiórkę publiczną. „Ale w przypadku przekazywania darowizny przelewem lub sms-em kontrolę nad nią mają i organy państwa, i sami darczyńcy" - podkreślił.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2012-12-30 22:39:46

    Więcej grosza w takiej Zbiórce by się dało, Gdyby każdy wiedział, Co z groszem się stało.