PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd o zmianach w Kodeksie pracy

 • PAP/JL    1 marca 2016 - 10:01
Rząd o zmianach w Kodeksie pracy

Zmiany w Kodeksie pracy poprawią sytuację pracowników – uważa minister Elżbieta Rafalska. Fot. KPRM

Nowela Kodeksu pracy, która ma zlikwidować tzw. syndrom pierwszej dniówki, poprawi sytuację pracowników – uważa minister Elżbieta Rafalska.
Rada Ministrów rozpatrzy 1 marca przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej projekt zmian w Kodeksie pracy. Zakłada on, że umowa o pracę ma mieć formę pisemną, a jeśli nie została tak zawarta, pracownik przed podjęciem pracy musi otrzymać na piśmie potwierdzenie jej warunków.

Projekt zakłada również, że pracownik musi być zapoznany z regulaminem pracy przed dopuszczeniem go do niej – obecnie ma być zapoznany przed rozpoczęciem pracy.

W myśl obowiązujących teraz zapisów umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu podjęcia pracy – czyli do końca tego dnia. Podczas kontroli inspekcji pracy osoby, które nie mają takiej umowy, wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień.

W ocenie Państwowej Inspekcji Pracy najczęściej jest to nieprawdziwa informacja, a taki zapis służy pracodawcom do nielegalnego zatrudniania.

Minister Rafalska podkreśla, że ta sytuacja wymaga uporządkowania, bo przypadki tego rodzaju nadużyć były częste. Minister zwraca też uwagę, że jeśli w sytuacji, gdy nie ma takiej umowy, dojdzie do wypadku, to okazuje się, że taka osoba jest niezabezpieczona.

Po zmianach każdy będzie musiał już pierwszego dnia pracy mieć umowę na piśmie albo potwierdzone na piśmie jej warunki, co będzie jednoznaczne dla służb kontrolujących zatrudnienie.

– Radykalnie trzeba to zmienić; nie małymi krokami, ale radykalnie – uważa Elżbieta Rafalska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (3)

 • Lud roboczy, 2016-03-02 08:03:40

  Do działacz związkowy: Zw. Zaw. powinny zatrudnić prawnika z prawdziwego zdarzenia, a nie uprawiać prowizorki ze szkodą dla ludzi pracy.
 • działacz związkowy, 2016-03-02 07:52:40

  Do ROBOL ŚMIECIOWY: Związki Zawodowe pobierają składki. Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca może robić wszystko co chce, a pracownik nie ma nic do powiedzenia, do tego doprowadziły naszze Zw. Zawodowe.
 • ROBOL ŚMIECIOWY, 2016-03-02 07:37:51

  ZNOWU LIPA ! Umowa o pracę powinna byc zawarta najpóżniej w ostatnim dniu roboczym, przed dniem rozpoczęcia pracy - należy zlikwidować dopuszczalnośc potwierdzenia warunków - szkolenie wstępne i stanowiskowe powinno być po zawarciu umowy, odbywac się w czasie pracy. Jechałem do pracy na 2 zmianę, ...uległem wypadkowi w drodze do pracy, umowę miałem otrzymać przed rozpoczęciem pracy, ale jak pracodawca dowiedział się o wypadku to niestety umowy nie otrzymałem i ponosłem duże szkody. CZY polskie prawo musi zawsze służyć oszustom i kombinatorom ? CO ROBIĄ ZWIĄZKI ZAWODOWE ?  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: