PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd oszczędza u wojewodów. Stracą gminy

  • Bartosz Dyląg    26 listopada 2014 - 15:19
Rząd oszczędza u wojewodów. Stracą gminy

Fot. Fotolia

Przewidziane na 2015 rok dotacje przekazywane jst za pośrednictwem wojewodów na zadania zlecone, są o połowę mniejsze niż do tej pory – alarmuje strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Jak wyjaśnił Edward Trojanowski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP samorządowcy otrzymali z terenu pisma i prośby o interwencję i reakcję Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

- Przyznane na rok 2015 dotacje wojewodów wynoszą 50 proc. kwot, które do tej pory były przewidziane na zadania zlecone gminom. Nie przyznano również finansowania na dodatki dla pracowników pomocy społecznej w gminach. To 250 zł miesięcznie, które samorządy w umowach z pracownikami mają zawarte, a więc muszą te koszty ponosić – alarmował Edward Trojanowski.

Czytaj też: Budżety samorządów 2014 - kto miał, a kto wciąż ma problem?

Edward Trojanowski zaapelował, by MAC przyjrzało się tej sprawie, zweryfikowało ją i dofinansowało zadania zlecone.

- Prosimy, by przywrócono finansowanie chociażby na poziomie zeszłego roku. Nie wspomnę o tym, że koszty rosną, więc kwoty powinny być  wyższe – zaznaczył Trojanowski.

Sekretarz stanu w MAC Stanisław Huskowski przyznał, że nie ma informacji o niższych dotacjach na zadania zlecone.

Czytaj też: Wszystko o finansach samorządów. Dochody i wydatki w 2013

- Przyjrzymy się tym dotacjom i prześlemy pełną informację stronie samorządowej – zapowiedział Stanisław Huskowski.

Edward Trojanowski poruszył także po raz kolejny sprawę kosztów, jakie samorządy ponoszą na prowadzenie zadań zleconych.

- Rok temu wnieśliśmy prośbę do Ministerstwa Finansów, aby oszacowało faktyczne koszty prowadzenia zadań zleconych w jst. Wiemy, że te zadania są w dużej części, jeżeli nie w 50 proc., finansowane przez jst. Informacja miała być podana w kwietniu, ale do dziś nie wiemy, kiedy taki raport będzie nam przedstawiony – poinformował sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP.

Jak wyjaśnił współprzewodniczący KWRiST Cezary Gabryjączyk wyliczenia niektórych samorządów wskazują, że zadania zlecone w 75 proc. są realizowane z budżetów jst. Samorząd do zadań zleconych dokłada więc ogromne środki budżetowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Staszek, 2014-11-27 09:25:48

    To jest niestety stała praktyka szczególnie obecnego rzadu PO-PSL. Przekazywanie zadań bez zabezpieczenia finansowego na ich realizacje. Przekazywane są szczególnie te zadania z którymi administracja rządowa sobie nie radzi.