PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd otwarty na dialog z metropoliami

 • PAP/JS    13 listopada 2017 - 19:44
Rząd otwarty na dialog z metropoliami
Prezydent Gdańska, prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, Paweł Adamowicz przypomniał, że latem ub. roku Stowarzyszenie skierowało do rządu wniosek o przyjęcie ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim (fot. pixabay.com)

Polityka rządu wobec dużych miast to tak samo ważna polityka jak wobec innych obszarów – zapewnił w Gdańsku wiceminister rozwoju Paweł Chorąży. Przyznał, że chociaż rząd koncentruje się na wsparciu mniejszych miast to jest również otwarty na dialog z metropoliami.
• Prezydent Gdańska, prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, Paweł Adamowicz przypomniał, że latem ub. roku Stowarzyszenie skierowało do rządu wniosek o przyjęcie ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim.

• Prezydent Gdańska ocenił, że "w niektórych regionach kraju czy grupach społecznych obszary metropolitalne mają złą konotację, że są to ci bogaci, którzy chcą być jeszcze bardziej bogaci".

• Chorąży zaznaczył, że jeśli utworzenie metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej okaże się sukcesem, "nikogo specjalnie nie trzeba będzie przekonywać do tego aby kolejne, analogiczne związki były powoływane kolejnymi ustawami".

Wiceminister rozwoju uczestniczył w Gdańsku w rozpoczętym w poniedziałek (13 listopada) szóstym Międzynarodowym Kongresie Smart Metropolia. Ministerstwo Rozwoju jest współorganizatorem dwudniowego Kongresu. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot (OMG-G-S).

Adamowicz zapowiedział, że stowarzyszenie OMG-G-S skupiające 49 jednostek samorządu terytorialnego "wnosiło i będzie wnosić do Rady Ministrów, do parlamentarzystów o podjęcie ustawy metropolitalnej".

Prezydent Gdańska ocenił, że "w niektórych regionach kraju czy grupach społecznych obszary metropolitalne mają złą konotację, że są to ci bogaci, którzy chcą być jeszcze bardziej bogaci".

Chorąży, który jest też współprzewodniczącym Rady Programowej Kongresu Smart Metropolia, powiedział podczas konferencji prasowej, że "polityka rządu wobec dużych miast to tak samo ważna polityka jak wobec innych obszarów". Zaznaczył, że w przypadku dużych miast, metropolii, jest to wsparcie ich "mocnych stron".

Podkreślił, że "odpowiedzią polityczną obecnego rządu jest to, że koncentruje się w większym stopniu na wsparciu głównie małych, średnich miast, które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze". Zastrzegł jednak, że nie oznacza to, że "duże miasta są ignorowane i chociażby to, że w sposób zgodny realizujemy to przedsięwzięcie, świadczy o tym, że rząd jest również otwarty na dialog z metropoliami, z dużymi miastami".

Poinformował, że na najbliższe lata z funduszy unijnych dla obszarów metropolitalnych przeznaczono ok. 6 mld euro.

W Polsce, na mocy ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu od 1 stycznia 2018 r. zacznie działać pierwsza w kraju, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Prezydent Gdańska, prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, Paweł Adamowicz przypomniał, że latem ub. roku Stowarzyszenie skierowało do rządu wniosek o przyjęcie ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim, na wzór ustawy uchwalonej przez Sejm dla Śląska. Pod wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej podpisało się 57 wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z Pomorza. Formalnie Stowarzyszenie nie otrzymało negatywnej odpowiedzi.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • obserwator, 2017-11-14 07:58:25

  Zniesiona ustawa o związkach metropolitalnych była glownie szansą dla małych miejscowości i tylko indolenci z zacofanej Polski D nie mogli pojąć, że to też dla ich dobra i rozwoju. Ustawa powinna być ponownie przyjęta w sejmie w dokładnie takiej samej treści aby dac szansę rozwoju dla Polski. ...  rozwiń
 • Wernyhora, 2017-11-13 19:53:06

  Kiedy do tych pustych łbów dotrze, że ustawa metropolitalna jest najbardziej korzystna dla małych gmin, a nie dla głównego miasta obszaru metropolitalnego?