PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd planuje obniżenie progów ostrożnościowych

  • PAP    25 lutego 2014 - 12:49
Rząd planuje obniżenie progów ostrożnościowych

- Rada Ministrów, na rozpoczętym we wtorek przed godz. 12. posiedzeniu, zajmie się projektem zmian w ustawie o finansach publicznych. Jego głównym celem jest obniżenie obecnie obowiązujących progów ostrożnościowych, czyli relacji długu do PKB, o 7 pkt proc.
ZAKTUALIZOWANA: Pierwszy próg ostrożnościowy będzie wynosił 43 proc. PKB (50 proc. obecnie), a drugi spadnie do 48 proc. (55 proc. obecnie).

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o finansach publicznych, po przekroczeniu poszczególnych progów w życie wchodzą odpowiednie procedury ostrożnościowe. W przypadku przekroczenia pierwszego progu, czyli gdy relacja długu do PKB jest większa niż 50 proc., ale nie przekracza 55 proc. (z taką sytuacją mamy do czynienia od kilku lat) wówczas rząd nie może uchwalać projektu budżetu na kolejny rok, w którym relacja deficytu budżetu państwa do dochodów budżetu byłaby wyższa niż ta wynikająca z aktualnej ustawy budżetowej.

Jeśli natomiast doszłoby do przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego, czyli relacja długu do PKB byłaby większa niż 55 proc., ale mniejsza niż 60 proc., to budżet przygotowywany przez rząd na kolejny rok nie może przewidywać deficytu, zamrożeniu ulegają też wynagrodzenia pracowników budżetówki, a renty i emerytury waloryzowane są wyłącznie o poziom inflacji za poprzedni rok budżetowy.

Rząd wysłucha też informacji ministra skarbu na temat prac nad programem Inwestycje Polskie oraz polityki inwestycyjnej spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR). Celem tego programu jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. PIR mają przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

Pod koniec stycznia wiceminister skarbu państwa Paweł Tamborski poinformował, że w 2013 r. zaangażowanie Banku Gospodarstwa Krajowego w 2013 r. w transakcje w ramach programu Inwestycji Polskich wyniosło 5,5 mld zł. Jako przykład transakcji podał umowę na emisję i gwarantowanie obligacji dla Tauron Polska Energia na kwotę 1 mld zł. Innym jest podpisana 20 grudnia zeszłego roku umowa dla PKN Orlen na kwotę 1 mld zł.

Tamborski informował, że na etapie finalizacji jest 5 kolejnych transakcji, a łączna kwota potencjalnego zaangażowania BGK może wynieść ponad 1,6 mld zł. Są to inwestycje w energetyce, ciepłownictwie i w infrastrukturze samorządowej.

Rząd zajmie się również założeniami do projektu nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie do składu rady nadzorczej spółek zarządzających strefami przedstawiciela ministra finansów, w miejsce przedstawiciela wojewody.

Autorzy projektu uzasadniają, że obecnie jedynie strefa legnicka położona jest na terenie jednego województwa, a pozostałe na terenie nawet kilku województw. Dodatkowo w strefach oferowana jest pomoc publiczna w formie zwolnienia z podatku dochodowego, a więc udział osoby desygnowanej przez ministra finansów jest uzasadniony.

Ministrowie wysłuchają też szefa resortu spraw zagranicznych, który ma przedstawić założenia polskiej dyplomacji w 2014 r.

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

25 lutego Rada Ministrów zajmie się projektem zmian w ustawie o finansach publicznych. Ich głównym celem jest obniżenie obecnie obowiązujących progów ostrożnościowych, czyli relacji długu do PKB, o 7 pkt proc. 

Jak powiedziała w poniedziałek Wiesława Dróżdż, rzeczniczka resortu finansów, który przygotował ten projekt, po zmianach pierwszy próg ostrożnościowy będzie wynosił 43 proc. PKB (50 proc. obecnie), a drugi spadnie do 48 proc. (55 proc. obecnie).

"Wejście w życie przepisów przebudowujących system emerytalny spowodowało, że relacja państwowego długu publicznego do PKB uległa zmniejszeniu. Było to możliwe dzięki przekazaniu przez OFE do ZUS aktywów o wartości 153,2 mld zł. W związku z tym projekt przewiduje obniżenie progów relacji państwowego długu publicznego do PKB w mechanizmie korygującym stabilizującej reguły wydatkowej" - wskazała.

"Obniżenie progów ma na celu ustabilizowanie długu publicznego na niższym poziomie oraz zapewnienie wiarygodności polskiej polityki fiskalnej" - podkreśliła rzeczniczka MF.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.