PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd postawił samorządy pod ścianą

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    25 listopada 2011 - 06:34
Rząd postawił samorządy pod ścianą

Samorządy nie są przygotowane na zmiany wskaźników makroekonomicznych na 2012 rok.
Bez względu na to, który z trzech wariantów budżetu będzie realizowany, będą ciąć wydatki – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Trzeba udostępnić budżety na 2012 rok

Rząd poinformował, że przygotuje trzy warianty budżetu państwa na 2012 rok, ale na razie nie wiadomo, jak będą one wyglądały i który wariant będzie realizowany. Samorządy, które przy konstruowaniu swoich budżetów muszą brać pod uwagę wskaźniki przyjęte przez rząd, trwają w niepewności.

Czytaj też: Zmniejszy się dziura budżetowa miast

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich, wyjaśnia, że samorządy nie są przygotowane na różne warianty budżetu.

Projekt budżetu Lublina został opracowany na podstawie informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów o wielkości udziału gmin we wpływach z PIT oraz subwencji ogólnej w roku 2012, a także informacji przekazanych przez wojewodę lubelskiego o środkach na zadania ustawowo zlecone.

„Miasto nie zostało poinformowane, z którego wariantu pochodzą te dane” – stwierdza Justyna Grzywaczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Lublina.

Sławomir Szlachetka, skarbnik miasta Radomia, dodaje, że wcześniej samorządom zostały przekazane całkiem inne dane. Założenia i wskaźniki makroekonomiczne, o których minister finansów informuje samorządy, nie są dla samorządów wiążące, ale większość na ich podstawie opracowuje projekt budżetu.

Sławomir Szlachetka przypomina, że jednostki samorządowe miały obowiązek przygotowania projektu i przekazania go do rady miasta i regionalnej izby obrachunkowej do 15 listopada.

„Jeśli wskaźniki makroekonomiczne zostaną skorygowane w dół, to w wielu samorządach może być dramatyczna sytuacja finansowa” – wyjaśnia skutki zmiany założeń budżetowych Ryszard Grobelny.

„Musielibyśmy ciąć wydatki bieżące” – stwierdza Maria Fidzińska-Dziurzyńska, skarbnik województwa świętokrzyskiego. Są to wydatki związane z utrzymaniem miasta i gminy, funkcjonowaniem szkół i przedszkoli, bibliotek, domów kultury, wydatki na energię i gaz w budynkach publicznych, oświetlenie uliczne – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.