PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd przekaże 220 tys. zł na katedrę w Gnieźnie

  • PAP/MIW    24 października 2017 - 12:01
Rząd przekaże 220 tys. zł na katedrę w Gnieźnie
Katedra w Gnieźnie (fot. www.gniezno.eu)

220 tys. zł na usuwanie szkód w katedrze gnieźnieńskiej po sierpniowej nawałnicy przekazała premier Beata Szydło - poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Gniezno należało do miast najbardziej poszkodowanych przez gwałtowne burze, które latem przeszły nad Wielkopolską.
W wyniku nawałnicy w katedrze uszkodzone zostały poszycie dachu i elewacja.

Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformowało we wtorek (24.10), że decyzja o przekazaniu środków na prace remontowe w katedrze nastąpiła na wniosek wojewody. Obiekt sakralny, jako zabytek, nie mógł być objęty środkami pomocowymi wypłacanymi dla mieszkańców, których nieruchomości ucierpiały wskutek nawałnicy.

- Dziękuję premier Beacie Szydło za bezpośrednie zaangażowanie w tę kwestię, oraz szybką reakcję w postaci uruchomienia rezerwy budżetowej. To kolejna kwota, która pozwoli nam odbudować to, co zdewastowały nawałnice - powiedziała we wtorek wicewojewoda Marlena Maląg.

Do tej pory wojewoda wielkopolski wypłacił w związku z sierpniowymi nawałnicami na konta samorządów w regionie blisko 34 mln zł. Jednym z miast, które poniosło największe straty, było Gniezno. Uszkodzone zostały tam cmentarze, wiele domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tamtejszy samorząd otrzymał dotację celową na kwotę 3,4 mln zł.

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w drugim tygodniu sierpnia, zginęło sześć osób, ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne. W Wielkopolsce zginęła jedna osoba. W krytycznym momencie bez prądu w regionie było ok. 150 tys. odbiorców. (

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.