PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd przyjął mapę drogową programu Rodzina 500+, koszt roczny 22 mld zł

  • pap/pt    1 grudnia 2015 - 15:31
Rząd przyjął mapę drogową programu Rodzina 500+, koszt roczny 22 mld zł

Rada Ministrów przyjęła dziś "mapę drogową" dotyczącą prac nad programem Rodzina 500+

Rada Ministrów przyjęła dziś "mapę drogową" dotyczącą prac nad programem Rodzina 500+ i liczy, że rozwiązanie to wejdzie w życie w kwietniu przyszłego roku, poinformowała premier Beata Szydło. Roczny koszt świadczeń (500 zł na dziecko) to 22 mld zł, przy czym w 2016 r. będzie to 16 mld zł, podała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
To jest program, którego wdrożenie dziś rozpoczynamy, poprzez szerokie konsultacje i dyskusje. […] Mamy nadzieję, że ten program nie tylko będzie wspierał polskie rodziny, ale też, że więcej dzieci będzie się rodziło" - powiedziała Szydło podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Program został skierowany do uzgodnień międzyresortowych - potrwają one do 21 grudnia. Następnie przewidziano konsultacje społeczne projektu, które zakończą się 21 stycznia. 28 stycznia projekt ma przyjąć Komitet Stały Rady Ministrów, a 2 lutego - Rada Ministrów, poinformowała premier.

"Od 9 lutego zakładamy prace w parlamencie, ok. 4 tygodni po podpisaniu przez prezydenta, najpóźniej w kwietniu, program zostaje uruchomiony i rozpoczyna się zbieranie aplikacji" - podsumowała Szydło.

22 mld rocznie

Rafalska poinformowała, że roczny koszt tego programu to 22 mld zł, przy czym w 2016 r. będzie to 16 mld zł.

"Mówimy wyraźnie: jest kryterium, które dotyczy rodzin o niskich dochodach - 800 zł i 1200 zł, jeżeli rodzina jest z dzieckiem niepełnosprawnym. Żadne inne dodatkowe kryterium nie będzie wprowadzone. Jakie to kryterium 800 zł? Stosunkowo wysokie kryterium, jeżeli popatrzymy, że w ustawie o pomocy społecznej mamy 500 zł" - powiedziała też minister.

Dodała, że kryterium dochodowe od drugiego dziecka nie będzie obowiązywało.

500 zł netto dla rodziny

"500 zł to będzie kwota netto. Naszym celem wsparcia rodziny jest to, aby rodziny wychodziły z systemu pomocy społecznej" - podsumowała Rafalska.

W ub. tygodniu minister informowała, że prace nad programem "Rodzina 500+" powinny zakończyć się w I kw. 2016 r., zaś pierwsze wypłaty powinny nastąpić 1 kwietnia.

Z kolei minister finansów Paweł Szałamacha informował, że priorytetem na przyszły rok jest wprowadzenie polityki prorodzinnej, w tym programu 500+, a pozostałe cele, które pojawiły się w expose, w tym obniżenie podatku CIT będą musiały się do niego dostosować. Cele priorytetowe zostaną sfinansowane m.in. z podatków sektorowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.