PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd przyjął projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej

  • PAP/wnp.pl    4 listopada 2009 - 09:20

Rząd przyjął projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej - elektronicznych map m.in. z ewidencją budynków, ich położeniem i adresami, granicami gruntów, informacjami o uzbrojeniu terenu, sieci transportowych, wodociągowych, gazowych, telekomunikacyjnych, obszarów chronionych, rozmieszczeniem ludności, zasobami energetycznymi - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.
Projekt określa zasady budowy i funkcjonowania infrastruktury tej informacji. Wcześniej w ustawach zapisano już obowiązki gromadzenia i udostępniania danych przestrzennych przez instytucje publiczne. Teraz dane te będą zintegrowane i dostępne przez internet. Według rządu taki dostęp do danych ma ograniczyć uznaniowość urzędników przy udostępnianiu informacji i podejmowaniu decyzji.

Infrastruktura, której dotyczy projekt ustawy, obejmie wszystkie szczeble administracji publicznej. Do elektronicznych zbiorów danych przestrzennych będą mieli dostęp zarówno obywatele, przedsiębiorcy jak i administracja.

Projekt zakłada możliwość łączenia zbiorów danych przestrzennych gromadzonych przez różne podmioty. Ustawowe zapisy, których projekt przyjął we wtorek rząd, pozwalają na ujednolicenie pojęć i terminów stosowanych w informacji przestrzennej w różnych dziedzinach wiedzy, gospodarki, a często w różnych środowiskach - wyjaśnia w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Za tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie infrastruktury informacji przestrzennej będzie odpowiedzialny minister spraw wewnętrznych i administracji. Część zadań ma spocząć na głównym geodecie kraju, m.in. szkolenia na temat infrastruktury informacji przestrzennej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.