Rząd przyjął projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej

  • PAP/wnp.pl
  • 04-11-2009
  • drukuj
Rząd przyjął projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej - elektronicznych map m.in. z ewidencją budynków, ich położeniem i adresami, granicami gruntów, informacjami o uzbrojeniu terenu, sieci transportowych, wodociągowych, gazowych, telekomunikacyjnych, obszarów chronionych, rozmieszczeniem ludności, zasobami energetycznymi - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.
Projekt określa zasady budowy i funkcjonowania infrastruktury tej informacji. Wcześniej w ustawach zapisano już obowiązki gromadzenia i udostępniania danych przestrzennych przez instytucje publiczne. Teraz dane te będą zintegrowane i dostępne przez internet. Według rządu taki dostęp do danych ma ograniczyć uznaniowość urzędników przy udostępnianiu informacji i podejmowaniu decyzji.

Infrastruktura, której dotyczy projekt ustawy, obejmie wszystkie szczeble administracji publicznej. Do elektronicznych zbiorów danych przestrzennych będą mieli dostęp zarówno obywatele, przedsiębiorcy jak i administracja.

Projekt zakłada możliwość łączenia zbiorów danych przestrzennych gromadzonych przez różne podmioty. Ustawowe zapisy, których projekt przyjął we wtorek rząd, pozwalają na ujednolicenie pojęć i terminów stosowanych w informacji przestrzennej w różnych dziedzinach wiedzy, gospodarki, a często w różnych środowiskach - wyjaśnia w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Za tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie infrastruktury informacji przestrzennej będzie odpowiedzialny minister spraw wewnętrznych i administracji. Część zadań ma spocząć na głównym geodecie kraju, m.in. szkolenia na temat infrastruktury informacji przestrzennej.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU