PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim

 • pt/pap    27 września 2016 - 19:42
Rząd przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim

Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd, związek metropolitalny będzie zrzeszeniem gmin województwa śląskiego (fot.wikipedia)

• Rząd przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim.
• Dzięki utworzeniu związku najważniejsze dla mieszkańców usługi - jak transport, będą zarządzane przez jeden podmiot, który będzie brał pod uwagę potrzeby całej metropolii.
Samorządy aglomeracji od lat domagają się takiego rozwiązania argumentując, że pomoże rozwiązywać problemy związane np. z koordynacją transportu publicznego czy planowania przestrzennego.

"Na taką ustawę czekamy od 26 lat. To historyczny dzień dla Śląska" - ocenił wiceminister sprawiedliwości i poseł z woj. śląskiego Michał Wójcik.

Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd, związek metropolitalny będzie zrzeszeniem gmin województwa śląskiego, "charakteryzujących się istnieniem silnych związków funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkuje co najmniej 2 mln mieszkańców".

Rozwój obszaru metropolitalnego

Zadaniem związku będzie dbanie o rozwój obszaru metropolitalnego. Związek będzie mógł także przejmować zadania gminne, ale jedynie na zasadzie dobrowolnych porozumień. Do zadań związku będzie należało m.in. kształtowanie polityki rozwoju, ładu przestrzennego oraz planowanie, koordynacja, integracja i rozwój publicznego transportu zbiorowego - drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego.

Związek metropolitalny będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa - 5 proc. udziału w podatku PIT od osób zamieszkałych na obszarze związku. Będzie także otrzymywał składki z budżetów tworzących go gmin.

Związek metropolitalny tworzony będzie przez Radę Ministrów, która w rozporządzeniu ustali jego granice, nazwę oraz siedzibę władz związku. Organy związku będą tworzone przez przedstawicieli gmin wchodzących w jego skład. Organem stanowiącym będzie zgromadzenie związku metropolitalnego.

W jego skład będzie wchodzić po jednym przedstawicielu organu wykonawczego każdej jednostki samorządu terytorialnego. Zarząd związku metropolitalnego - wybierany przez zgromadzenie - będzie liczyć 5 członków.

"Ta ustawa umożliwi rozwiązanie wielu problemów regionu, jak choćby kwestie ładu przestrzennego czy wspólnego biletu na komunikację, którego brak blokuje rozwój" - uważa wiceminister Wójcik.

"Ogromne podziękowania należą się pani premier Szydło i panu ministrowi Błaszczakowi. Bardzo się cieszę ze stałego finansowania, to ok. 250 mln zł rocznie z budżetu państwa, które powinny być zagospodarowane nie na administrację, ale na konkretne inwestycje. W ostatnich godzinach odbieram telefony od samorządowców ze Śląska dziękujących za ten projekt. Obiecaliśmy jako Prawo i Sprawiedliwość, że metropolia będzie i słowa dotrzymamy" - dodał.

Jak poinformował, projekt zakłada funkcjonowanie metropolii w fazie organizacji już od lipca 2017 r., z finansowaniem w wysokości 5 mln zł, natomiast normalne funkcjonowanie z pełnym finansowaniem w wysokości 250 mln zł rocznie dla regionu - od początku 2018 r.

Ustawa o związkach metropolitalnych

Jak ponownie podkreśliło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we wtorkowym komunikacie, aktualnie obowiązująca Ustawa o związkach metropolitalnych zawiera istotne mankamenty, które w praktyce uniemożliwiają sprawne funkcjonowanie takiego związku.KOMENTARZE (5)

 • mirabelmaria45@gmail.com, 2016-10-18 11:49:24

  Wzmacnia dzialalnosc finansowa Pomoc jest najlepszym Udostepnij mamière swoja wieczna milosc, c m, co doprowadzilo go do was z pozyczki od 5000 byl € 2.000.000 € w prosty sposób do ludzi, którzy moga zaplacic niezaleznie od rasy. Wykonuje równiez inwestycji i pozyczek miedzy zwlaszcza wszelkiego ro...dzaju. Na koniec, aby uzyskac wiecej zrozumienia prosze o kontakt poprzez e-mail: mirabelmaria45@gmail.com prosze o kontakt poprzez e-mail: mirabelmaria45@gmail.com  rozwiń
 • erwin, 2016-09-28 21:20:48

  Do Wernyhora: sam Gierkiem pachniesz. Jedynie Trójmiasto ma jeszcze podobną specyfikę 3 średni/duże miasta graniczące ze sobą. Ale niech powstanie dla nich osobna, dedykowana ustawa, tak by w przyszłości zmiana w jednej nie implikowała problemów dla innych. Dla reszty rozwiązanie rzeszowskie, lub... zielonogórskie - czyli przyłączenie sąsiednich gmin.  rozwiń
 • bp , 2016-09-28 21:10:39

  Bydgoszcz Białystok Kraków itd... proszę Cię człowieku jedno miasto wiele małych gmin. Nie to co na Śląsku i zagłębiu wiele miast graniczących ze sobą mających takie same prawo jako powiaty, a zarządzane każde inaczej przez co ani JEDEN PREZYDENT nie może się ze sobą dogadać, nawet o TAKIE BŁACHE PO...WODY JAK: - Wspólny przetarg na dostawę prądu do latarni dla DTŚ (dł. ok. 30km) - JEDEN odcinek świeci drugi nie świeci - Wspólny przetarg na odśnieżanie dla DTŚ (dł. ok. 30km - codziennie porusza się ok. 100tys. kierowców) - jeden odcinek jest czarny drugi biały od rana do wieczora - Wspólny bilet komunikacji dla pociągu tramwaju i autobusu w wszystkich miastach, a nie jak jest teraz że: w Jaworznie taki bilet, w Tychach i Mikołowie taki bilet, w Katowicach aż po Gliwice taki bilet, a na pociągi kolejny inny bilet. i można tak wymieniać jeszcze, jeszcze i jeszcze.  rozwiń