PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd przyjął założenia do budżetu na 2013 r.

  • PAP    4 września 2012 - 20:55
Rząd przyjął założenia do budżetu na 2013 r.

Rząd przyjął we wtorek wstępnie projekt budżetu państwa na 2013 r. Deficyt ma wynieść nie więcej niż 35,6 mld zł, wzrost gospodarczy - 2,2 proc. Dochody zaplanowano na kwotę 299,18 mld zł, wydatki - na 334,78 mld zł - podało Centrum Informacyjne Rządu.




 ZAKTUALIZOWANE. W projekcie zakłada się, że realny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniesie 1,9 proc., planowane jest utrzymanie zamrożenia funduszu wynagrodzeń we wszystkich jednostkach państwowej sfery budżetowej. Inflacja ma wynieść 2,7 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce - 0,2 proc.

W stosunku do założeń budżetowych sprzed kilku miesięcy wskaźniki dotyczące wzrostu gospodarczego, wzrostu zatrudnienia czy realnych płac zostały skorygowane w dół.

Do ustalenia planu wydatków budżetowych na 2013 r. zastosowano tymczasową dyscyplinującą regułę wydatkową (chodzi o mechanizm ograniczający wzrost wydatków publicznych) - podano w komunikacie. Elementem wzmacniającym efekt tej reguły będzie utrzymanie w 2013 r. zamrożenia funduszu wynagrodzeń we wszystkich jednostkach państwowej sfery budżetowej. Zastosowanie reguły dyscyplinującej jest niezbędne w celu zahamowania wzrostu długu publicznego w Polsce.

CIR podkreśla, że przy określaniu wysokości deficytu budżetowego wzięto pod uwagę, że prognozy wzrostu gospodarczego na przyszły rok dla UE są obecnie słabsze od formułowanych w tym roku na wiosnę, które były podstawą przygotowania "Założeń do projektu budżetu państwa na rok 2013". W konsekwencji niższe niż zakładano w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa dochody budżetu państwa nie pozwalają na utrzymanie zakładanego wcześniej poziomu deficytu (32 mld zł) - podało CIR.

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że przed posiedzeniem Rady Ministrów premier Donald Tusk prowadził indywidualne konsultacje z ministrami dotyczące budżetu na 2013 r. Dlatego posiedzenie Rady Ministrów zostało przesunięte z godz. 11 na godz. 15. O budżecie na 2013 rok szef rządu rozmawiał też w poniedziałek wieczorem z ministrami na nieformalnym spotkaniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.