PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd wspiera tylko warszawską uczelnię. Władze Lublina oburzone

 • AW    5 listopada 2015 - 15:53
Rząd wspiera tylko warszawską uczelnię. Władze Lublina oburzone
Krzysztof Żuk zwraca uwagę na to, że akademickość jest wpisana w charakter Lublina

Faworyzowanie tylko jednej uczelni, brak możliwości aplikowania o podobne wsparcie dla innych ośrodków akademickich – to zarzuty włodarzy Lublina pod adresem rządu. Swoje zaniepokojenie wyrazili w liście do parlamentarzystów Ziemi Lubelskiej.
- Z zaniepokojeniem przyjęliśmy decyzję Rady Ministrów o ustanowieniu wieloletniego programu dla Uniwersytetu Warszawskiego na lata 2016-2025 i przekazaniu na ten cel z budżetu państwa blisko 1 mld zł – tymi słowami rozpoczyna się list Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina i Piotra Kowalczyka, przewodniczącego Rady Miasta w Lublinie.

Lublin uczelniami stoi

Jak podkreślają, Lublin w pełni popiera wspieranie uczelni w tworzeniu odpowiednich warunków do prowadzenia badań naukowych oraz podejmowania innowacyjnych programów, niemniej jednak sprzeciw władz Lublina budzi „fakt faworyzowania tylko jednej uczelni bez jednoczesnego zagwarantowania możliwości aplikowania o podobne wsparcie innym ośrodkom akademickim”.

Żuk i Kowalczyk zwracają uwagę na to, że akademickość jest wpisana w charakter Lublina.

- Co czwarty mieszkaniec miasta jest studentem, uniwersytety są jednymi z największych pracodawców. Obecność studentów i naukowców ma wpływ niemal na każdy aspekt życia Lublina. Strategicznym celem naszego miasta jest przyciąganie coraz większej rzeszy studentów i stworzenie dla nich oferty samorealizacji. Między innymi temu służą innowacyjne programy wdrażane dzięki nowoczesnym ośrodkom prowadzącym badania naukowe, a także sieciowanie współpracy międzysektorowej – piszą włodarze w liście do posłów i senatorów (list publikujemy w dziale Multimedia).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (4)

 • Lublinianin, 2015-11-06 10:54:22

  Do Honorata Kowalik: Lublin to jest takie spore miasto ale dość daleko od wioski Warszawka!
 • marek zakrzewski, 2015-11-06 10:28:29

  Ilu wysoko postawionych urzędników ministerstw chałturzy na UW. Ilu wyląduje po czystkach powyborczych?
 • czytelnik, 2015-11-06 09:47:50

  Trzeba się zastanowić czemu służą wydziały humanistyczne na uniwersytetach, czy są potrzebne w takiej ilości, kim są reprezentanci tego środowiska, czy pracują dla dobra Polski, itp. ? to są zasadnicze pytania. W wielu krajach sa ograniczane i likwidowane tzw. wydziały uniwersyteckie od szerokiego &...quot;humanizmu" na rzecz rozwoju kształcenia dla potrzeb gospodarki. Jeśli to całe towarzystwo chce dalej tak funkcjonować to za swoje finanse nie za publiczne pieniądze.. W Polsce musi przejść szeroka dyskusja na temat szkolnictwa wyższego i myślę, że takie osobistości naukowe jak prof. Hartman, Środa czy Bauman powinni poszukiwać innych ścieżek rozwoju.  rozwiń