PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd za zmianą przepisów środowiskowych

  • em    7 lipca 2015 - 17:38
Rząd za zmianą przepisów środowiskowych

Nowelizacja ma także poprawić jakość dokumentacji przygotowywanej w związku z postępowaniem ws. wydania decyzji środowiskowej (fot. pixabay)

Przyjęty we wtorek (7 lipca) przez rząd m.in. projekt noweli o udostępnianiu informacji o środowisku zawiera istotne regulacje, które usprawnią proces inwestycyjny. Nowe regulacje w większości mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.
Chodzi o tzw. dyrektywę ocenową (dyrektywę ws. oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, która została zmieniona w 2014 r.), a także dyrektywę ws. publicznego dostępu do informacji dotyczących środowiska.

Skończą się konflikty interesów

Jedną ze zmian - która ma na celu przyspieszenie procesu inwestycyjnego, a przy okazji ochronę przed powstaniem konfliktu interesu - jest przepis zapewniający bezstronność w sytuacji, gdy organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, np. gmina, jest jednocześnie inwestorem. W przypadku gdy gmina będzie inwestorem to decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia będzie wydawał regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Raporty o oddziaływaniu na środowisko będą opracowywane przez ekspertów z odpowiednim wykształceniem lub doświadczeniem. Rozwiązanie to poprawi jakość dokumentacji przygotowywanej w związku z postępowaniem w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Więcej czasu na decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach

Wydłużony zostaje termin, w którym decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach będzie można dołączyć do wniosku o kolejną decyzję inwestycyjną. Termin przedłużono z 4 do 6 lat, a w przypadku inwestycji realizowanych etapowo z 6 do 10 lat.

Większe prawo głosu będą mieli też przedstawiciele społeczeństwa. Do 30 dni zostaje wydłużony termin na składanie uwag i wniosków przez mieszkańców, dotyczących inwestycji dla których przeprowadzana jest ocena oddziaływania na środowisko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.