PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd zaakceptował trzynastkę dla mamy

  • GK    6 marca 2013 - 06:49
Rząd zaakceptował trzynastkę dla mamy

Rząd uznał, że matka po urlopie macierzyńskim ma prawo do tzw. trzynastej pensji, nawet jeśli nie przepracowała u jednego pracodawcy 6 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.
Trzynastkę powinna dostać w wysokości proporcjonalnej do czasu przepracowanego. Ta zasada ma także dotyczyć osób korzystających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Czytaj też: Trzynastka na macierzyńskim z puli na nagrody

Regulacje takie zawarto w przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Jest to odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w lipcu 2012 r. uznał, że opieka nad dzieckiem nie może pozbawić matki prawa do wypłaty „13".

Czytaj też: Trzynastka matkom się należy 

Matka, zgodnie z konstytucją, ma prawo do szczególnej pomocy państwa przed i po urodzeniu dziecka. Dlatego przepisy, które wykluczają matkę z grona uprawnionych do dodatkowej pensji w roku, muszą być zmienione.

Czytaj też: Za trzynastki samorządy grożą sądem

Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy z warunku przepracowania co najmniej 6 miesięcy w roku, jako podstawy otrzymania „13" - zwalania się pracowników korzystających m.in. z urlopów: wychowawczego, dla poratowania zdrowia, do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ryszard, 2013-03-06 11:22:07

    To jest dowód, że komunizm jest jeszcze w Polsce. "13" jest tylko w budżetówce i górnictwie. Nie znam zakładu produkcyjnego wypłacającego "13" a dług rośnie.